153. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Autor: Gazeta Otwocka

26/01/2016

Uczestnicy obchodów przy klubie Mlądz

W uroczystości 153. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, przy mogile Powstańców Styczniowych w Mlądzu odbyła się uroczystość patriotyczna. W uroczystości wzięli udział mieszkańcy powiatu otwockiego, przedstawiciele miasta oraz okolicznych miejscowości.

Obchody 153. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego tradycyjnie zorganizowano przy mogile Powstańców Styczniowych w Mlądzu. Uczestnicy obchodów przemaszerowali z płonącymi pochodniami z klubu „Mlądz” do mogiły Powstańców Styczniowych z oddziału pułkownika Ziemomysła Kuczyka. Po odczytaniu apelu poległych zapalono znicze i złożono wieńce. Bractwo Strzelców Kurkowych „Lechity” z Otwocka oraz Grupa rekonstrukcyjna „Drakoni” aby oddać hołd poległym w powstaniu wykonali salwę honorową.

Ziemomysł Kuczyk ps. „Kucyk” był pułkownikiem w Powstaniu Styczniowym. Na początku 1863 roku przyczynił się do powstania Polskiej partii powstańczej w powiecie stanisławowskim – niedaleko Mińska Mazowieckiego. Gdy wybuchło Powstanie Styczniowe, odniósł zwycięstwo z wojskami carskimi pod Glinianką. Dzień później jego oddział został rozgromiony w Górze Kalwarii. Gdy Powstanie Styczniowe upadło, wyemigrował do Francji, zaś w 1872 roku przeniósł się do Szwajcarii. 6 lipca 1877, kiedy próbował przekroczyć granicę, został aresztowany przez Austriaków. Polacy zdemaskowali go jako prowokatora i pospolitego agenta III Oddziału Kancelarii Osobistej Jego Carskiej Mości.

Galeria