50-lecie otwockich ciężarów

Autor: Administrator serwisu

Uczestnicy wydarzenia

Z okazji 50-lecia sekcji podnoszenia ciężarów, w sobotę 12 grudnia na hali sportowej OKS Otwock odbył się turniej w podnoszeniu ciężarów. W zawodach wzięło udział 6 drużyn z pobliskich miejscowości.

Dzięki zaangażowaniu zawodników sekcji Podnoszenia Ciężarów, trenerów, przedstawicieli zarządu i dyrekcji klubu, z okazji Jubileuszu 50-lecia istnienia Sekcji Podnoszenia Ciężarów OKS Start został zorganizowany turniej Juniorów U15 i U18. Uroczystego otwarcia turnieju oraz powitania zawodników dokonał prezes OKS "Start" Otwock Janusz Goliński oraz Prezydent Miasta Otwocka Zbigniew Szczepaniak.

W zawodach wzięło udział 27 zawodników reprezentujących sześć klubów - KS Raszyn, NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki, RKS" Okęcie" Warszawa, KS "Orlęta" Łuków, WIMET Józefów i OKS "Start" Otwock.

Najlepszy w kategorii U15 okazał się Jan Wojdyga reprezentujący barwy OKS "Start" Otwock, który w dwuboju osiągnął wynik 249,1 pkt (dwubój: 186 kg - 81 kg rwanie, 105 kg podrzut).W kategorii U18 zwyciężył Łukasz Boncik, uzyskał wynik 215,4 pkt (dwubój: 245kg - 110 rwanie, 135 podrzut).

Na widowni zasiadły takie osobistości jak: Marcin Dołęga - polski sztangista, trzykrotny mistrz świata i mistrz Europy, były rekordzista świata, Tomasz Kucharski - były zawodnik OKS "Start" Otwock, a obecnie Burmistrz Dzielnicy Praga Południe, Rafał Bachański członek zarządu PZPC oraz wiceprezes Mazowieckiego OZPC. Nad bezpieczeństwem zawodników czuwał dr Józef Potępa, były wieloletni lekarz kadry narodowej mężczyzn i członek Komisji Medycznej PZPC. Podczas uroczystego zakończenia turnieju zawodnikom zostały wręczone puchary, medale oraz drobne upominki. 

Skrócona historia Sekcji Podnoszenia Ciężarów OKS „START” 

Sekcja podnoszenia ciężarów została założona w lipcu 1965 roku przez Stefana Mitkiewicza. Jej pierwszymi trenerami zostali pochodzący z Karczewa śp. Zbigniew Sanecki i człowiek legenda otwockich ciężarów – Wojciech Dousa, startujący jednocześnie jako zawodnik. Początkowo treningi prowadzono w pomieszczeniu szatni o wymiarach 2,5 x 3 m na stadionie OKS, czyli na powierzchni dzisiejszego jednego pomostu treningowego. W 1966 roku sekcja przeniosła się do piwnicy bloku mieszkalnego stojącego do dziś w Otwocku przy ul. Andriollego 54. W 1972 roku sekcja przeniosła się do podziemi hali sportowej przy ul. Sportowej 1.
W tym czasie pierwszym trenerem był Wojciech Dousa, a szkoleniem młodzieży w OKS zajął się wychowanek sekcji Zbigniew Wojda, natomiast kierownikiem sekcji był Janusz Mościcki. W 1973 roku zawodnicy OKS wywalczyli awans do II ligi PZPC (należy pamiętać, że w tym czasie w drużynie startowało 9 zawodników we wszystkich wagach), a klubów w owym czasie, w których uprawiano podnoszenie ciężarów, było około 250; zrzeszały około 8200 zawodników (samych mężczyzn). W połowie lat 70. sekcja przeprowadziła się do własnej hali, wybudowanej na potrzeby ciężarowców, w której funkcjonuje do dziś, dzieląc powierzchnię obiektu z klubem kulturystycznym „Apollo 13”, należącym do L. Bylinki. W latach 70. trzon drużyny ciężarowców otwockich stanowili m.in.: Zbigniew Wojda, Marian Firląg, Leszek Ziółkowski, Edmund Dębała, Zenon Poniatowski, Tadeusz Domański, Wojciech Dousa, Witold Walo, Tomasz Kucharski, Sławomir Białobrzeski, Jan Święcicki, Andrzej Kluczek, Jacek Kadłubowski, Andrzej Pyza, Stefan Maciejewski, Zbigniew Szczepaniak.

Na przełomie lat 70. i 80. jako trenerzy i instruktorzy pracowali w OKS Zbigniew Wojda, Tomasz Kucharski, Zenon Poniatowski i Marek Dousa. Do wymienionych poprzednio zawodników dołączyli m.in. Krzysztof Kander, Jerzy Zwierz, Zbigniew Szczeblewski, Dariusz Miecznikowski, Krzysztof Kuźmiński, Marek Strzeżek, Waldemar Winiarek i Ludwik Książek. Pod koniec lat 70. trener OKS Wojciech Dousa objął i z powodzeniem prowadził do 1984 roku kadrę narodową juniorów, z którą zdobył wiele medali na mistrzostwach świata i Europy juniorów. Przez cały ten okres OKS Start był kuźnią młodych talentów, które cyklicznie zasilały zasobniejsze wówczas kluby Warszawy i Mazowsza, takie jak Legia, Ursus czy Okęcie (wszystkie startujące w I lidze PZPC). W latach 80., wskutek kryzysu, który dotknął cały polski sport (liczba zawodników trenujących spadła w tym czasie do około 3000), z pracy w OKS odszedł Zbigniew Wojda, a Tomasz Kucharski przeniósł się do Warszawy, natomiast Zenon Poniatowski wyjechał na kontrakt do Libii.
W tym czasie treningi w klubie prowadzili Marek Dousa i Marek Strzeżek, których wspierał z pozycji trenera kadry Wojciech Dousa. Osłabiony odejściem najlepszych zawodników klub koncentrował się na pracy z młodzieżą. W tym okresie trzon drużyny OKS stanowili Wiesław Nejman, Piotr Litwin, Zbigniew Seroczyński, Grzegorz Migdalski, a w późniejszym terminie dołączyli do nich Grzegorz Bandurski, Ireneusz Skolimowski, Sławomir Zdrojek i przede wszystkim najzdolniejsi w tym czasie zawodnicy Krzysztof Kalinowski, Krzysztof Piórczyński i Mirosław Woliński, którzy regularnie zdobywali medale mistrzostw Polski juniorów i juniorów młodszych. Ci dwaj pierwsi tradycyjnie szybko wzmocnili kluby warszawskie – RKS Okęcie.

W 1985 roku wrócił z Libii Zenon Poniatowski i wspólnie z Markiem Dousą prowadzili drużynę OKS do końca lat 80., kiedy to w ramach zmian ustrojowych zlikwidowano sekcję podnoszenia ciężarów. W tym czasie Wojciech Dousa był trenerem kadry olimpijskiej reprezentacji Włoch (1984–1988), w której wychował wielu zawodników, a najsłynniejszym z nich jest obecny prezydent EWF dr Antonio Urso. W 1986 roku odbyły się ostatnie mistrzostwa Polski Zrzeszenia Sportowego Spółdzielczości Pracy „Start” w podnoszeniu ciężarów w Łodzi. Ostatni medal dla barw OKS w tych rozgrywkach zdobył obecny kierownik sekcji PC Piotr Litwin (brąz w kat. 90 kg seniorów).

Mistrzostwa w 1987 roku na skutek kryzysu finansowego już się nie odbyły. Reaktywacja sekcji podnoszenia ciężarów nastąpiła w 1994 roku za sprawą oczywiście Wojciecha Dousy, który powrócił z Włoch i ponownie zajął się szkoleniem młodzieży w Otwocku. Ponieważ w tym czasie zanikł „eksport” otwockich zawodników do klubów warszawskich, sekcja w szybkim tempie doszlusowała do najlepszych w kraju i już w 1997 roku awansowała ponownie do II ligi, a w 1999 r. na bazie własnych wychowanków wywalczyła awans do I Ligi (najwyższej) PZPC. W składzie tego zespołu byli: Arkadiusz Białek, Jakub Święcicki, Marcin Mianowski, E. Florek, Mariusz Szerepko, Tomasz Rewer i Paweł Wiśniewski. W tym też czasie sekcję zaczął sponsorować Stefan Maciejewski. Pozyskanie tak prężnego i zaangażowanego w sport ciężarowy działacza jak Stefan Maciejewski zaowocowało pasmem sukcesów i zmianą orientacji sekcji PC. Z „eksportera” zawodników OKS Start Otwock zaczął być „importerem”. Od 2003 roku do OKS zaczęto przyjmować zawodników ścisłej polskiej czołówki ciężarowców. Szeregi otwockich siłaczy zasilili tak utalentowani i utytułowani zawodnicy jak Robert Dołęga, Marcin Dołęga, Grzegorz Kleszcz, Daniel Dołęga, Karol Gorczyczewski, Piotr Chruściewicz, Tomasz Leks i najbardziej z nich wszystkich utytułowany obecny prezes PZPC Szymon Kołecki. Zawodnicy ci w barwach OKS startowali na igrzyskach olimpijskich w Atenach (R. Dołęga i G. Kleszcz) oraz w Pekinie (M. Dołęga, G. Kleszcz i S. Kołecki – zdobył srebrny medal) – w ośmioosobowej kadrze olimpijskiej na igrzyskach w Pekinie było 5 reprezentantów OKS, obok ww. jeszcze A. Białek
i K. Gorczyczewski. W tym czasie zawodnicy ci zdobywali taśmowo medale na mistrzostwach Polski seniorów, a także na mistrzostwach świata i Europy był to prawdziwy ciężarowy „Dream Team”. Do tej utytułowanej grupy dołączyli wychowankowie OKS Maciej Przepiórkiewicz i Mariusz Czarnecki. Trenerami tego wspaniałego zespołu byli Jacek Chruściewicz i Krzysztof Suchocki.
W okresie 2006–2010 drużyna OKS występowała jako zespół EKOPAK JATNE OKS OTWOCK. Zespól ten był dwukrotnie drużynowym mistrzem Polski seniorów w 2006 i 2008 roku. W 2010 roku Stefan Maciejewski wycofał się ze sponsorowania drużyny ciężarowej i wycofał ją z rozgrywek. W tym okresie najlepsi zawodnicy bądź zakończyli kariery, bądź przeszli do innych klubów.
W OKS pozostali Grzegorz Kleszcz jako kierownik sekcji, Krzysztof Suchocki jako trener i Maciej Przepiórkiewicz, najlepszy w tym czasie w Polsce zawodnik w najniższej kategorii wagowej. Ale do tej trójki wkrótce dołączyła grupa utalentowanych juniorów, takich jak Marek Mirzojew, Michał Kwaśniak, Dawid Bąk, Maciej Dąbała i Maciej Jarosz.

Pod koniec 2012 roku zawodnicy ci wraz trenerem K. Suchockim i G. Kleszczem opuścili OKS Start Otwock, przenosząc się do LKS Józefowii Józefów, a obecnie M. Jarosz reprezentuje barwy klubu WIMET Józefów, dla którego zdobywa medale mistrzostw Polski juniorów. Był to bardzo bolesny ubytek, ale sekcja nie przerwała działalności. Społecznym kierownikiem został Piotr Litwin, a trenerem i główną siłą napędową sekcji jest Jan Święcicki, który od przełomu wieków zdobył dla barw OKS siedem tytułów mistrza świata i sześć tytułów mistrza Europy w kategorii Masters (weteranów.) O licznych ustanowionych przez Jana Swięcickiego rekordach świata, Europy i Polski trudno wspominać, bo było ich kilkadziesiąt. Praca trenera Święcickiego zaczęła przynosić pierwsze owoce już pod koniec 2013 roku, ale pierwsze ogólnopolskie sukcesy przyszły w 2014 roku, w którym to Jan Wojdyga wygrał Wielobój Atletyczny w Bydgoszczy i został uznany za najlepszego 13-latka w Polsce oraz zajął 9. miejsce w mistrzostwach Polski do lat 15, a Arkadiusz Zawadka zdobył brązowy medal na akademickich mistrzostwach Polski. W 2015 roku zwodnicy OKS odgrywali niepoślednią rolę we wszystkich rozgrywkach ciężarowych w Warszawie i na Mazowszu.

W mistrzostwach Polski do lat 20 Michał Nowak i Tomasz Magiera zajęli punktowane miejsca, a na mistrzostwach Polski do lat 15 Jan Wojdyga zajął wysokie, ale niewdzięczne czwarte miejsce.Jednocześnie Michał Nowak został powołany do szerokiej kadry narodowej juniorów. W zorganizowanej po raz pierwszy w 2015 roku Warszawskiej Lidze Juniorów drużyna OKS Start Otwock zajęła drugie miejsce (4093 pkt), do ostatniej rundy walcząc z UKS Impuls Warszawa (4140 pkt) i pozostawiając w tyle tak utytułowane i zasłużone dla polskiego sportu ciężarowego kluby jak Legia Warszawa (3590 pkt), RKS Okęcie i KS Raszyn. Oprócz sukcesów sportowych działacze sekcji OKS Start Otwock odnoszą inne sukcesy: Rafał Bachański jest członkiem Zarządu PZPC i jednocześnie cenionym w Polsce sędzią, Jan Święcicki jest wiceprezesem polskiej federacji podnoszenia ciężarów Masters i także cenionym sędzią – obaj sędziowali Mistrzostwa Świata Juniorów, które odbyły się w tym roku we Wrocławiu, a Piotr Litwin jest członkiem Zarządu Mazowieckiego OZPC i członkiem Komisji Sędziowskiej PZPC, sędzią międzynarodowym I kategorii, sędziował w mijającym roku na Mistrzostwach Europy do lat 20 i 23 w Kłajpedzie.
Oprac. Piotr Litwin