73. rocznica Powstania Warszawskiego

Autor: Gazeta Otwocka

02/08/2017

Dokładnie 73 lata temu, 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17 w Warszawie wybuchło powstanie. Co roku w całej Polsce odbywają się uroczystości upamiętniające tę bohaterską walkę.

Co roku cała Polska 1 sierpnia czci pamięć o Powstańcach Warszawskich. W Otwocku obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się na Skwerze Szarych Szeregów. Przy pomniku powstańczej opaski zgromadzili się przedstawiciele otwockiego samorządu, kombatanci, harcerze, przedstawiciele instytucji i organizacji pozarządowych oraz liczne grono mieszkańców.

Otwockie władze reprezentował Prezydent Zbigniew Szczepaniak oraz przedstawiciele Rady Miasta Otwocka: Przewodniczący Jarosław Margielski, radni: Andrzej Sałaga, Dariusz Piętka, Wojciech Dziewanowski oraz Barbara Olpińska. Prezydent Zbigniew Szczepaniak w swoim wystąpieniu podkreślał szczególną wagę tego wydarzenia w historii naszego narodu oraz zaznaczał jak wysoką cenę zapłacili powstańcy za walkę o wolną Polskę. O wydarzeniach sprzed 73 lat mówili także: Starosta Powiatu Otwockiego Mirosław Pszonka oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Margielski.

Punktualnie o 17:00, w godzinę "W" ku czci walczących i poległych w walce zabrzmiał dźwięk syren przy „akompaniamencie” wozów strażackich OSP Wólka Mlądzka, motocyklistów z klubu Zryw oraz udziale klubu Otwockich Kibiców Legii Warszawa, którzy w bardzo efektowny sposób, zaznaczyli swą obecność. Następnie odbył się apel poległych przygotowany przez JS 1019 im. Żołnierzy AK IV Rejon „Fromczyn” - uczniów klas mundurowych z ZSEG w Otwocku i ZS w Karczewie. Po złożeniu wieńców i zapaleniu zniczy pod pomnikiem, odbył się koncert patriotyczny którego scenariusz i reżyserię przygotował Ryszard Nowaczewski. W programie artystycznym, składającym się z pieśni oraz poezji wspaniale zaprezentowali się wybitni artyści Teatru Wielkiego, Opery Narodowej, Warszawskiej Opery Kameralnej, Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i scen otwockich oraz warszawskich, wystąpili: Piotr Rafałko, Robert Szpręgiel, Andrzej Wojda, Tadeusz Melon (skrzypce), Małgorzata Piszek (fortepian) oraz wokalistki: Emilia Pietras, Marta Gorzkowska i Sylwia Zurek. Po zakończeniu uroczystości o godzinie 18 w kościele pw. św. Wincentego a’Paulo, dla wszystkich chętnych, odbyła się msza święta za Ojczyznę i Powstańców Warszawskich.

Galeria