Strona główna

  O Otwocku

  Urząd Miasta

  Konsultacje społeczne - RIPOK-i

  Przetargi

  Współpraca z organizacjami pozarządowymi

  Fundacja Konstruktywnego Rozwoju

  Informator teleadresowy

  Kultura

  Sport

  Utrzymanie dróg

  Ochrona środowiska

  Rekrutacja do przedszkoli na rok szkolny 2015/2016

  Bezpieczeństwo


  Polityka prywatności

Jeśli zmieniły się dane teleadresowe, czegoś brakuje, masz uwagi do strony NAPISZ
Otwockie Centrum Kultury Miejska Biblioteka Publiczna w Otwocku Otwocka Plaża Miejska Kino z klimatem www.turystycznyotwock.pl Gazeta Otwocka Facebook You tube

 Historia


  Michał Elwirro Andriolli (1836-1893)

 

Jednym z pierwszych osadników był Michał Elwiro Andriolli, który osiedlił się tu na stałe w 1880 roku. Na zakupionej przez siebie posiadłości obejmującej około 200 ha nad Świdrem, po obu stronach rzeki (rejon ul. Wierzbowej i Zacisznej), wybudował oprócz swojej willi jeszcze kilkanaście domów pod wynajem. Za przykładem Andriollego poszło wielu innych - przemysłowców, kupców, wojskowych.

Z informatora, wydanego w 1893 roku, "Wille w Otwocku i warunki pobytu tamże", wynika, że miejscowość zabudowana była około 100 domami letniskowymi. W ciągu kolejnych 10 lat przybyło 500 willi.

Michał Andriolli do dzisiaj uważany jest za jednego z ojców miasta. Malarz i grafik, za udział w Powstaniu Styczniowym 1863 roku został uwięziony i spędził kilka lat na zesłaniu w Wiatce w północnej Rosji. Po powrocie pracował jako ilustrator książek i stołecznych czasopism. Jest autorem rycin do "Pana Tadeusza" Mickiewicza, a także utworów Słowackiego, Kraszewskiego, Szekspira.

W Otwocku Andriolli budował domy wg własnych projektów, nadając im specyficzny charakter poprzez ornamentalne zdobnictwo, rozpowszechnione do dzisiaj w wiejskim i daczowym rosyjskim budownictwie drewnianym. Dla jego określenia upowszechniła się nazwa "świdermajer". Wiele willi w tym stylu zdobi do dzisiaj miasto. Wiadomo też, że żona Andriollego prowadziła naukę w języku polskim dla dzieci w Świdrach Wielkich.

Dom, nazwany prze Andriollego "Mój", z jego sylwetką na ganku 

Urząd Miasta Otwocka ul. Armii Krajowej 5, 05-400 Otwock
NIP Urzędu Miasta Otwocka 532-18-75-779,    REGON Urzędu Miasta Otwocka 000592851
NIP Miasta Otwocka 532-10-07-014,    REGON Miasta Otwocka 013268770
Rachunek bankowy: Bank Spółdzielczy w Otwocku,   Wykaz rachunków