Golgota Leśników

Autor: Gazeta Otwocka

20/09/2016

W Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie odbyły się obchody upamiętniające Leśników Polskich i ich rodziny pomordowane na wschodzie po 17 września 1939 roku.

17 września 1939 roku Związek Radziecki dokonał zbrojnej napaści na Rzeczpospolitą Polską. W czasie tego okropnego wydarzenia ginęli nie tylko żołnierze walczący o ojczyznę, ale także inteligencja narodowa, niewinni obywatele oraz leśnicy - ludzie którzy dumnie wykonując swój obowiązki byli mordowani niekiedy jako pierwsi.

Aby upamiętnić tę szczególną ofiarę oraz tragiczne wydarzenia Nadleśnictwo Celestynów 19 września po raz kolejny zorganizowało w Centrum Edukacji Leśnej obchody 77. rocznicy Zbrojnej napaści ZSRR na Polskę. Obchody odbyły się w poniedziałek 19 września. Uroczystość oprzedziła polowa msza święta, która poprowadził ks. kan. Wiktor Ojrzyński - kapelan leśników w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz proboszcz Parafii w Celestynowie ks. Mirosław Wasiak. Następnie po nabożeństwie przyszedł czas na wystąpienia w których nawiązywano do trudów i roli pracy leśnika, tragedii i ofierze którą złożyli oraz istocie pamięci tych tragicznych wydarzeń. Odczytany został Apel Poległych a oddział kompani reprezentacyjnej Wojska Polskiego oddał salwę honorową. Następnie wszyscy zgromadzeni złożyli wieńce i wiązanki pod pomnikiem – Golgota leśników polskich i ich rodzin pomordowanych na wschodzie w latach 1939 – 1948. W imieniu Miasta Otwocka wieniec złożył Prezydent Miasta Zbigniew Szczepaniak. Uroczystości zakończyło przedstawienie pt. „Las ołtarzem ducha” przygotowane przez uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Batalionu „Zośka” w Celestynowie. 

Galeria