100-lecie miasta

Prezydent Miasta Otwocka Zbigniew Szczepaniak

Szanowni Państwo!

Mija już sto lat od czasu, gdy niewielka osada zwana Willami Otwockimi stała się miastem. To opowiednia chwila, aby przeanalizować zmiany, które zaszły w Otwocku na przestrzeni tych lat.
W ciągu wieku przeszło przez miasto wiele pokoleń. Wspominamy je i jesteśmy wdzięczni za to, co dla nas zrobili. Każda z tych osób swoim dobrym działaniem dokładała cegiełkę do wspólnego domu, jakim jest dla nas Otwock.
Wszystko zaczęło się od zdrowia i chęci odpoczynku od wielkomiejskiego zgiełku. To właśnie sprowadzilo do osady pierwszych mieszkańców. Tutaj szukali spokoju i reperowali zdrowie „mahoniowym powietrzem” otwockiego mikroklimatu.
W tej kwestii zmieniło się niewiele. Po latach wyzwań jakie miały przed sobą placówki ochrony zdrowia, Otwock na powrót staje się miastem w którym powstają nowe ośrodki lecznictwa. Wymienić należy chociażby, od lat cieszący się renomą, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Prof. Adama Grucy CMKP. Stale unowoczesniany i rozbudowywany jest ważnym punktem na mapie naszego miasta. 
Kolejne dwa ważne obiekty mieszczące się w budynkach historycznych to Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy i Europejskie Centrum Zdrowia. One także szczycą się wysoką jakością świadczonych usług i dbają o nowoczesność w tak ważnej dziedzinie jaką jest ochrona zdrowia.
Rozbudziły się nadzieje związane z uratowaniem naszego największego drewnianego budynku – Uzdrowiska A. Gurewicza. Ma powstać w nim nowoczesne centrum medyczne, a część budynku i parku ma służyć mieszkańcom Otwocka.
Przed 100 laty w Otwocku mieszkało ok. 8000 ludzi, obecnie jest nas prawie 45 000 i każdego roku ta liczba się zwiększa.Tak znaczący wzrost liczby mieszkańców wymaga ciągłego podejmowania nowych przedsięwzięć i inwestycji. 
Przez lata jednym z poważniejszych problemów mieszkańcow był brak infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Zmieniło się to w 2011 roku, dzięki możliwościom dofinansowywania przedsięwzięć z programów UE. Po przyłączeniu Polski do „wspólnej Europy” otworzyły się nowe możliwości wsparcia finansowego inwestycji realizowanych w naszym mieście i staramy się z nich korzystać w jak najwięszym stopniu. Gmina Otwock, pod względem efektywności pozyskiwania funduszy unijnych, zajmuje 6. miejsce w województwie mazowieckim i 45. w Polsce. Bardzo duże zasługi w tej dziedzinie maja spółki miejskie OPWiK i OZEC które stale unowocześniają swoje parki technologiczne pozyskując większość funduszy ze środkow zewnętrznych.
Zamierzamy kontynuować ten trend, bo do zrobienia zostało jeszcze wiele. Stale rozbudowujemy i remontujemy infrastrukturę drogową. Inwestujemy w oświatę, sport i kulturę. Ważne dla społeczności miejsca dostają swoje nowe życie, jak chociażby budynek Teatr im. Stefana Jaracza który w roku jubileuszowym ponownie zostanie oddany mieszkańcom. Odnowiony i przebudowany podąży za potrzebami współczesności.
Planujemy kolejne inwestycje które będą sukcesywnie poprawiać komfort życia w naszym mieście. Chcemy się rozwijać i stwarzać możliwości rozwoju mieszkańcom Otwocka. Wszystkie nasze plany i zamiary musimy mądrze rozłożyć w czasie, a problemy palące i wymagające natychmiastowego działania pokonywać wspólnie, mając na względzie to co najważniejsze – dobro naszego miasta i jego mieszkańców. To są idee które powinny nam przyświecać, aby za kolejne 100 lat Otwock był miastem na miarę oczekiwań tych, którzy będą w nim żyli.

Prezydent Miasta Otwocka

Zbigniew Szczepaniak