Jerzy Owsiak w Otwocku

Autor: Gazeta Otwocka

11/05/2017

W Klinice Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej CMKP SPSK im. prof. Adama Grucy w Otwocku odbyła się uroczystość rozpoczynająca „Krajowy Program Leczenia Wad Ubytkowych i Wydłużania Kończyn u Dzieci”. Podczas spotkania Fundacja WOŚP przekazała także sprzęt zakupiony dla szpitali w Otwocku i Poznaniu.

10 maja w Klinice Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej CMKP SPSK im. prof. Adama Grucy w Otwocku odbyło się uroczyste rozpoczęcie Krajowego Programu Leczenia Wad Ubytkowych i Wydłużania Kończyn u Dzieci.

W wydarzeniu  wzięli udział m.in. Jerzy Owsiak – prezes fundacji WOŚP, Lidia Owsiak – członek zarządu fundacji WOŚP, prof. Jarosław Czubak – konsultant krajowy w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu, prof. Marek Jóźwiak z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej w Poznaniu, Prezydent Miasta Otwock Zbigniew Szczepaniak oraz przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia.

Spotkanie rozpoczęło się od konferencji prasowej, podczas której Jerzy Owsiak przedstawił plan oraz założenia „Krajowego Programu Leczenia Wad Ubytkowych i Wydłużania Kończyn u Dzieci”. Poinformował on także że koszt jednego zestawu TSF sięga 490 tysięcy złotych i że program WOŚP ma sprawić, że wszystkie dzieci, które pojawią się w klinice w Otwocku i w Poznaniu dostaną swoje urządzenia. Następnie prof. Jerzy Czubak - konsultant krajowy w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu opowiedział o przekazanym specjalistycznym sprzęcie, sposobie oraz czasie leczenia wrodzonych wad za pomocą przekazanego sprzętu. Dzięki zaawansowanemu sposobowi leczenia rodzice dzieci dotkniętych tą wadą nie będą musieli szukać leczenia w zagranicznych szpitalach – teraz ta technologia dostępna będzie także w Polsce.

Po zakończeniu konferencji odbyła się uroczystość przekazania zakupionego przez Fundację sprzętu. Przekazany sprzęt to: rama Taylora (TSF) wraz z oprzyrządowaniem i oprogramowaniem, aparaty do znieczulenia, stół operacyjny, aparaty rtg z ramieniem C oraz aparat usg.

Relacja wideo z wydarzenia: https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/wielka-orkiestra-sfinansuje-metode-wydluzanie-kosci-u-dzieci,738659.html 

Krajowy Program Leczenia Wad Ubytkowych i Wydłużania Kończyn u Dzieci to unikatowy projekt, który został zainicjowany jako program medyczny Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Będzie on realizowany przez dwie wyspecjalizowane kliniki ortopedii dziecięcej w Poznaniu i Otwocku, a jego celem jest zapewnienie w skali całej Polski powszechnej dostępności nowoczesnych technik leczenia wad ubytkowych kości u dzieci. Dziś rodzice dzieci cierpiących na tego rodzaju schorzenia często szukają pomocy w zagranicznych ośrodkach ortopedycznych, podejmując drogie i uciążliwe leczenie, które w dużo bardziej optymalnych warunkach może być z powodzeniem prowadzone w Polsce.


Galeria