Koncert "Dermonung, Pamiętać Otwock" w Izraelu

Autor: Gazeta Otwocka

03/03/2017

W Centrum Judaizmu Reformowanego Beit Daniel w Tel Awiwe 23 lutego br. odbył się kolejny koncert projektu "Dermonung, Pamiętać Otwock", zainicjowanego w 2016 roku z okazji 100-lecia Miasta Otwock przez Fundację Promocji Kultury "OtwArte".

Projekt Dermonung, Pamiętać Otwock reinterpretuje, w nowoczesny sposób przedwojenną muzykę tworzoną przez polskich Żydów. W okresie międzywojnia społeczność żydowska odegrała ważną rolę w historii Otwocka. Repertuar koncertu obejmuje zarówno pieśni w jidisz m.in: słynnego M. Gebirtiga  jak i niezapomniane przeboje lat 30-stych polskich twórców żydowskiego pochodzenia, jak H. Wars czy A. Włast w języku polskim, hebrajskim i żydowskim. Nie brak słynnego tanga Z. Białostockiego Rebeka, inspirowanego żydowskim folklorem w dwóch wersjach językowych - po polsku i zupełnie nieznanej wersji jidisz. Repertuar odzwierciedla polsko-żydowską wielowiekową wspólnotę kulturową i ukazuje wkład polskich twórców żydowskiego pochodzenia w rozwój polskiej muzyki popularnej.

Zaproszenie do projektu przyjęła wybitna artystka - Olga Avigail, która jest pieśniarką, akordeonistką i badaczką wschodnioeuropejskich tradycji muzycznych. Motywem przewodnim jest dla niej muzyka żydowska tradycji aszkenazyjskiej. Urodzona w Warszawie, obecnie mieszka w Jerozolimie.
 

Fundacja Promocji Kultury OtwArte pragnie podziękować Miastu Otwock , Powiatowi Otwockiemu,  Z-Hotel Business&Spa oraz Pani Małgorzacie Nawrockiej za finansowe wsparcie organizacji koncertu "Dermonung,  Pamiętać Otwock ", który odbył się 23 lutego br. w Centrum Judaizmu Reformowanego Beit Daniel w Tel Awiwie w Izraelu. Współorganizatorem koncertu była Ambasada Polski w Tel Awiwie oraz Towarzystwo Przyjaźni Izrael-Polska. Koncert odbył się pod patronatem Ambasadora RP w Tel Awiwie Jacka Chodorowicza.

Galeria