Majówka Reymontowska

Autor: Gazeta Otwocka

09/05/2016

Pamiątkowe zdjęcie uczestników spotkania

Jak co roku Stowarzyszenie Dziennikarzy im. Władysława Reymonta zorganizowało „Majówkę Reymontowską” w Otwocku. Spotkanie dziennikarzy rozpoczęło się od wizyty na nieruchomości przy ulicy Reymonta, gdzie polski noblista tworzył „Chłopów”. Przybyłych dziennikarzy oprowadzał członek stowarzyszenia i były kustosz Muzeum Ziemi Otwockiej Jan Tabencki. Władze miasta i powiatu oraz przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Otwocku noszącej imię noblisty, a także przedstawiciele stowarzyszenia złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą pobyt pisarza w Otwocku.

Za stroną turystycznyotwock.pl:

Parcela położona jest w najstarszej części Otwocka, zwanej Aleksandrówką, składa się z trzech drewnianych, parterowych, letniskowych „świdermajerów” z końca XIX wieku.

Mają one piękne werandy i ażurowe ozdoby drewniane, zwłaszcza ta, na której z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Otwocka powieszono w 2001 roku tablicę: W tym domu w latach 1908–1918 przebywał i tworzył Władysław Reymont, autor „Chłopów”, laureat Nagrody Nobla.

Na początku XX wieku posesja ze „śwdermajerami” była własnością Jakuba Schatzschneidera, ojca Aurelii, żony Władysława Reymonta.

Budynki są pod ochroną konserwatorską.

Galeria