Majówka Reymontowska

Autor: Gazeta Otwocka

15/05/2017

W sobotę, 13 maja z inicjatywy Stowarzyszenia Dziennikarzy im. Władysława Reymonta odbyła się „Majówka Reymontowska” w Otwocku. Spotkanie dziennikarzy rozpoczęło się od wizyty na nieruchomości przy ulicy Reymonta, gdzie polski noblista tworzył „Chłopów”. Prezydent Miasta Otwocka Zbigniew Szczepaniak, przedstawiciel Powiatu Otwockiego, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Otwocku noszącej imię noblisty oraz przedstawiciele stowarzyszenia złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą pobyt pisarza w naszym mieście. Następnie wszyscy udali się na teren Ośrodka Edukacyjnego „Baza Torfy” gdzie odbyło się spotkanie przy ognisku, na którym uczestnicy debatowali o twórczości Władysława Reymonta.

Parcela położona jest w najstarszej części Otwocka, zwanej Aleksandrówką, składa się z trzech drewnianych, parterowych, letniskowych „świdermajerów” z końca XIX wieku.

Mają one piękne werandy i ażurowe ozdoby drewniane, zwłaszcza ta, na której z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Otwocka powieszono w 2001 roku tablicę: W tym domu w latach 1908–1918 przebywał i tworzył Władysław Reymont, autor „Chłopów”, laureat Nagrody Nobla.

Na początku XX wieku posesja ze „śwdermajerami” była własnością Jakuba Schatzschneidera, ojca Aurelii, żony Władysława Reymonta.

Budynki są pod ochroną konserwatorską.

www.turystycznyotwock.pl

Galeria