Młodzież z Niemiec w Otwocku

Autor: Gazeta Otwocka

31/05/2016

W dniach 26-29 maja br. w Otwocku gościła grupa niemieckich uczniów uczęszczających na zajęcia HSU Polnisch – czyli nauki języka polskiego jako języka odziedziczonego.

Wymiana zagraniczna młodzieży jest bardzo ważnym elementem współpracy partnerskiej miast bliźniaczych. Dzięki takim działaniom młodzież ma możliwość poznawania miast partnerskich, ich historii, obyczajów i kultury. W Lennestadt i okolicznych miasteczkach – Attendorn, Finnentrop, Plettenberg prowadzone są zajęcia HSU Polnisch – czyli nauki języka polskiego jako języka odziedziczonego. Zajęcia dedykowane są dla uczniów, których przynajmniej jeden z rodziców ma polskie pochodzenie. Nauka odbywa się w wybranych szkołach w formie zajęć pozalekcyjnych. W roku szkolnym 2015/2016 na zajęcia uczęszcza 142 uczniów (w 11 grupach wiekowych – kl. 1-10).

W okresie od 26 do 29 maja br. w Otwocku gościła grupa młodzieży, która uczęszcza na zajęcia HSU Polnisch. Opiekunem, a zarazem przewodnikiem gości był phm. Karol Ptasznik. Podczas pobytu młodzież pod opieką harcerzy poznawała Otwock, Polską kulturę i obyczaje. Odbywały się ogniska integracyjne, gry terenowe oraz wspólne nagrywanie filmów z pobytu. Jednym z elementów wizyty było spotkanie w Urzędzie Miasta Otwocka z prezydentem Zbigniewem Szczepaniakiem i wiceprezydent Agnieszką Wilczek. Młodzież podczas pobytu zwiedziła także Warszawę. Ostatniego dnia – 29 maja wspólnie z harcerzami goście wzięli udział w spływie kajakowym malowniczą rzeką świder.

Galeria