Nieprzeciętni 2017

Autor: Gazeta Otwocka

09/05/2017

Program Czwarty Polskiego Radia co roku organizuje konkurs „Nieprzeciętni 2017”. Ma on na celu zaprezentowanie ludzi, którzy na co dzień podejmują nietypowe działania, mających niebanalne zainteresowania, tworzących nieprzeciętne rzeczy, przez co można określać ich mianem "wyjątkowych". Jednym z finalistów tegorocznej edycji jest otwocczanin – Jan Zajączkowski.

Spośród wielu kandydatów, jury – Marika, Roma Gąsiorowska, Vienio, Jasiek Mela, Krzysztof Hołowczyc, Tomasz Majewski, Łukasz Jakóbiak, Hanna Dołęgowska, wybrało finałową dziesiątkę. Wśród finalistów znalazł się otwocczanin – Jan Zajączkowski, który jest studentem 5. roku resocjalizacji, a "po godzinach" wychowawcą, wolontariuszem, żeglarzem, narciarzem, ratownikiem i podróżnikiem.

Jan na co dzień pracuje jako wychowawca w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Warszawie. Udaje mu się być autorytetem dla osób, które są niepokorne i z trudną przeszłością. Jest wolontariuszem w Fundacji Rejs Odkrywców, podczas rejsu Janek pełni rolę wychowawcy oraz tzw. starszego wachty (pomocnika oficera). Żeglarz od najmłodszych lat, pływa na morzu jako "szkielet" (instruktor/pomocnik) na polskich żaglowcach, takich jak STS Fryderyk Chopin, STS Kapitan Borchardt, STS Pogoria. Jako nastolatek był ratownikiem WOPR, m.in. sędziował na zawodach pływackich, prowadził indywidualne i grupowe zajęcia dla dzieci, był także opiekunem, kierowcą oraz ratownikiem WOPR podczas spływu kajakowego dla dzieci z Ogniska Wychowawczego "Świder" im. Kazimierza Lisieckiego "Dziadka". Janek to także zapalony narciarz. Jest instruktorem, uczy dzieci jeździć na nartach.

Jedną z jego największych pasji jest podróżowanie. Odwiedził Albanię, Austrię, Bośnię i Hercegowinę, Chorwację, Czechy, Danię, Anglię, Francję, Niemcy, Włochy, Litwę, Macedonię, Norwegię, Portugalię, Słowację, Szwecję, Holandię, Watykan, Turcję, USA. Jego recepta na szczęście to pasja i wiara w ludzi, szczególnie tych z pozoru "przeciętnych".

Zachęcamy do głosowania na naszego mieszkańca Jana Zajączkowskiego!

 Profil kandydata

 Formularz do głosowania

 Więcej o konkursie

 Regulamin konkursu

Galeria