Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Otwocku

Autor: Wydział Kultury i Promocji

15/11/2017

Uroczystości, z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w intencji ojczyzny odprawionej w kościele pw. św. Wincentego à Paulo. W mszy udział wziął Chór Lira pod dyrekcją Czesława Woszczyka oraz Otwocka Orkiestra Dęta prowadzona przez Sebastiana Smędrę. Po mszy uczestnicy przemaszerowali ulicami Kościelną i Kościuszki przed obelisk Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Uroczystość patriotyczną przy obelisku prowadził hm. Michał Łabudzki z otwockiego hufca ZHP. Na początku został odśpiewany hymn państwowy. Następnie głos zabrał prezydent Zbigniew Szczepaniak – Po 123 latach niewoli, nasza ojczyzna odzyskała niepodległość. Państwo polskie się odrodziło. To zasługa wielkich patriotów, którzy w 1918 roku wykorzystali  szansę. Spełnili oczekiwania wielu pokoleń Polaków, którzy walczyli z myślą o ojczyźnie, o niepodległej Polsce. Wzorem takiej postawy jest największy autorytet tamtych czasów - Marszałek Józef Piłsudski, który ukończył wielkie dzieło rozpoczęte przez Tadeusza Kościuszko. Odzyskanie niepodległości przez Polskę w znaczny sposób przyczyniło się także do rozwoju samorządności naszego miasta, które dwa lata wcześniej – w 1916 roku uzyskało prawa miejskie. Trudna historia naszego kraju jest tak bardzo tożsama z historią naszego miasta. Wielokrotnie wysuwane do władz rosyjskich postulaty o podniesienie Otwocka do godności miasta  rozbijały się o mur carskiej administracji. Jednak światli obywatele naszego miasta byli bardzo zaradni. Wykorzystali trudną sytuację zaborców i w samym środku I wojny światowej, na wniosek mieszkańców Gubernator niemiecki podpisał 9 listopada 1916 r. dokument, na mocy którego Otwock stał się miastem. – mówił prezydent. Głos zabrał także Starosta Otwocki Mirosław Pszonka oraz Przewodniczący Rady Miasta Otwocka Jarosław Margielski. Następnie strzelcy z JS1019 przeprowadzili apel pamięci a Bractwo Strzelców Kurkowych „Lechity” oddało salwę honorową.

Na zakończenie uroczystości pod obeliskiem Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego kwiaty złożyli samorządowcy Miasta Otwocka i Powiatu Otwockiego, przebywająca z wizytą w Otwocku delegacja z francuskiego miasta partnerskiego Saint-Amand-Montrond na czele z Merem Thierrym Vincon oraz przedstawiciele kombatantów, instytucji publicznych, służb mundurowych, placówek oświatowych, organizacji pozarządowych i partii politycznych.

 

Tego samego dnia, w związku z przypadającą 19 rocznicą tragedii wojskowego samolotu „Iskra” w Otwocku, Sekretarz Miasta Otwocka Przemysław Zaboklicki złożył wiązankę przed pomnikiem upamiętniającym katastrofę.

Galeria