Odwołujemy upały

Autor: opwik.com

15/07/2016

Kurtyna wodna przy rondzie Herberta (Matejki / Andriollego)

Upały potrafią dać się we znaki. Odpoczywając nad morzem czy jeziorami taką pogodę znosi się bardzo przyjemnie ale w centrum miasta temperatura w słońcu, spotęgowana żarem z rozgrzanych ulic i chodników potrafi osiągnąć nawet 45-50ºC.

W ubiegłych latach dzięki współpracy pomiędzy Urzędem Miasta Otwock a strażą pożarną na skwerze 7 Pułku Łączności ustawiano doraźnie kurtynę przeciwpożarową. W tym roku w walce z wysokimi temperaturami i falą letnich upałów postanowił przyjść OPWiK. W Otwocku własnie ustawiono pierwsze dwie, z siedmiu zaplanowanych kurtyn wodnych. Kolejne zostaną zainstalowane w poniedziałek 18 lipca.

Postanowiliśmy podejść do tematu kompleksowo i odwrócić sytuację, w której mieszkańcy szukając ochłody muszą dotrzeć w jedno konkretne miejsce. Kilka tygodni temu zakupiliśmy nowoczesne instalacje w tym 5 kurtyn wodnych oraz 2 słupki zraszające. Wykonaliśmy już przyłącza umożliwiające podłączenie ich do sieci wodociągowej i oczekujemy na realizację dostawy. Instalacje po ologowaniu zostaną ustawione w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

Piotr Chruszczyk

kierownik Działu Zamówień Publicznych i Obsługi Klienta

Lokalizacje kurtyn wodnych:

  • skwer Lennenstadt
  • skwer Matejki/Bartorego
  • skwer Andriollego/Mysia
  • skrzyżowanie ul. Świderska/Orla (przy przejściu na bazar Rampa)
  • pasaż przy ul. Andriollego (na wysokości nr 36).

Lokalizacje słupków:

  • skrzyżowanie ul. Powstańców Warszawy/Karczewska
  • pasaż przy ul. Kupieckiej


Realizacja projektu była możliwa dzięki ścisłej współpracy z UM Otwock, który pokrył koszt wykonania przyłączy oraz eksploatacji. W OPWiK dużą uwagę przywiązujemy do ekologii i oszczędzania wody, dlatego urządzenia, które staną w naszym mieście charakteryzują się jej minimalnym zużyciem (ok. 60 litrów na godzinę). Dla porównania kurtyna strażacka zużywa nawet kilkaset litrów na minutę. Dzienny koszt działania jednej instalacji to ok. 3 zł. Mamy nadzieję, że kurtyny przyniosą mieszkańcom Otwocka wiele radości i wytchnienie.