Prawda według UWAGA TVN a RZECZYWISTOŚĆ

Autor: Gazeta Otwocka

16/02/2017

W poniedziałek na antenie TTV, a dziś o godzinie 19.30 na antenie TVN został wyemitowany reportaż TVN UWAGA Po Uwadze, który zawiera niesprawdzone przez dziennikarzy informacje dotyczące stanu lokalu zajmowanego przez bohaterów reportażu.

Reportaż przedstawia pięcioosobową rodzinę z Otwocka, która jest zmuszana do korzystania z latryny znajdującej się 50 metrów od ich domu. W reportażu pominięto wiele istotnych faktów, w tym wybudowanie na piętrze, nad mieszkaniem przez Gminę Otwock toalety, z której mogą korzystać bohaterowie programu bez wychodzenia z budynku. O istnieniu tej toalety dziennikarz był informowany przed nagraniem (pobierz) jednak nie uwzględnił tej informacji w swoim programie, pokazując jedynie latrynę znajdującą się za budynkiem.

Kolejna, nieporuszona przez reporterów sprawa dotyczy nielegalnej instalacji pieca oraz centralnego ogrzewania. W reportażu pominięto fakt, że zgodnie z decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (PINB) piec ten nie spełnia wymogów bhp oraz zagraża życiu i zdrowiu wszystkich mieszkańców zamieszkujących ten budynek.

Decyzja Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego: strona 1, strona 2, strona 3, strona 4.

Eksmisja rodziny została orzeczona przez sąd już rok temu (wyrok sądu: strona 1, strona 2). Powodem eksmisji nie było jak przekazuje reportaż wykonanie remontu lecz wykonanie samowoli budowlanych w tym zagrażających życiu i zdrowi mieszkańców (chodzi tu o piec). Urząd Miasta pomógł zalegalizować jedną samowolę polegającą na budowie szamba na sąsiedniej działce. Podpisał również z lokatorami ugodę o umorzenie dochodzenia roszczeń wynikających z przywłaszczenia poprzedniego pieca. Niestety ani nowa łazienka ani nowe ogrzewanie nie spełniało wymogów prawa i nie uzyskało pozytywnych decyzji PINB.

Gdy bohaterowie programu otrzymali lokal od gminy, nie posiadali jeszcze dzieci, dziś mają ich troje. Jesteśmy w pełni świadomi, że obecne warunki lokalowe tej rodziny nie są dla niej wystarczające, dlatego rodzina ta wnioskowała do gminy o przyznanie większego mieszkania. Wniosek ten został przedstawiony przez pracowników gminy podczas Komisji Mieszkaniowej otwockim radnym (pobierz protokół).

Mamy nadzieję, że w niedługim czasie uda nam się pomóc rodzinie, która była bohaterami tego programu.

Wiceprezydent Miasta Otwocka

Agnieszka Wilczek

Link do zapowiedzi reportażu:

http://uwaga.tvn.pl/uwaga-po-uwadze,2680,n/eksmisja-za-remont,223888.html

SPROSTOWANIE PREZYDENTA MIASTA do programu UWAGA TVN:

POBIERZ

Galeria