Świat oczami młodych: konkurs plastyczny Fundacji Banku Ochrony Środowiska i Poczty Polskiej dla szkół i Domów Kultury

Autor: Gazeta Otwocka

10/05/2017

ŚWIAT OCZAMI MŁODYCH: konkurs plastyczny Fundacji Banku Ochrony Środowiska i Poczty Polskiej dla szkół i Domów Kultury

Znaczek pocztowy to nie tylko obrazek naklejany na kopertę, nie tylko potwierdzenie opłaty za przesłanie listu. Jest to przede wszystkim dzieło sztuki. Potrzeba wielu lat, aby dojść do takiej wprawy, żeby móc projektować znaczki. Wielu profesjonalnych grafików marzy, aby owoce ich twórczości znalazły się na znaczkach pocztowych. Krajowe i międzynarodowe konkursy są okazją do zaprezentowania własnych osiągnięć, pochwalenia się talentem i osiągnięciami.

Konkurs „Świat oczami młodych” to jedyna w swoim rodzaju możliwość samodzielnego zaprojektowania znaczka! Twój projekt oraz nazwisko znajdzie się na znaczkach wydanych w nakładzie 80 tys. egzemplarzy, będą one dostępne w każdej placówce pocztowej, na dziesiątki i setki lat trafią do klaserów filatelistów.

Celem konkursu jest stworzenie projektów znaczka pocztowego, które przedstawiają szeroko rozumiane hasło przewodnie „Czas na zdrowie”. Znaczki, oprócz wartości praktycznej oraz kolekcjonerskiej, mają stanowić element prozdrowotnej edukacji, wpisujący się w misję Fundacji BOŚ i Poczty Polskiej.

Każdy z nas chciałby żyć długo, być zdrowym i ładnym, ale nie każdy zwraca uwagę na źródła, z których to długie życie wypływa. Zdrowa żywność, ekologiczne rolnictwo czy aktywność fizyczna to pojęcia, o których każdy słyszał, ale niekoniecznie korzysta z ich dobrodziejstwa na co dzień. Mimo że pisze się o nich w prasie, mówi w radiu i telewizji, jest ich pełno w internecie, to ciągle jednak za mało. I tu z pomocą przychodzi znaczek pocztowy. Mały, ale tak samo niezbędny do tego, aby list dotarł do adresata, jak niezbędne do długiego życia są zdrowe produkty i ruch. Znaczek to dzieło sztuki w miniaturze, a jednocześnie nośnik informacji. Niezwykle ważny, bo niezwykle powszechny.

Wierzymy, że wśród młodych ludzi konkurs wypromuje kolekcjonowanie znaczków, a budowana wokół projektu wartość dodana – wiedza o zdrowym stylu życia, a zwłaszcza o żywieniu i aktywności fizycznej – zainspiruje młodzież do głębszego zainteresowania się tą tematyką, a w dłuższej perspektywie wpłynie na prozdrowotne postawy i wybory młodych ludzi.

Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu przez uczniów projektu znaczka pocztowego „Czas na zdrowie”. 3 najlepsze projekty zostaną wydane w formie znaczków pocztowych przez Pocztę Polską.

ADRESACI PROJEKTU

  • Klasy 4-6 szkół podstawowych, szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne;
  • Domy Kultury;
  • Uczniowie szkół wszystkich typów w wieku 10–19 lat;
  • Nauczyciele/Opiekunowie, którzy pełnić będą rolę Koordynatorów projektu na terenie danej placówki szkolnej lub Domu Kultury.

Do zadań Koordynatora będzie należało prowadzenie zespołu w zakresie realizacji określonych działań oraz przeprowadzenie wewnętrznej kampanii informacyjnej na temat inicjatywy.

TEMATYKA PROJEKTÓW

Tematyka zgłaszanych projektów powinna ściśle wiązać się z przesłaniem „Czas na zdrowie”.

Myśląc o ZDROWYM STYLU ŻYCIA pomyślcie o najważniejszych aspektach pozwalających go prowadzić, czyli o prawidłowym odżywianiu oraz aktywności fizycznej. „Jesteś tym, co jesz” – ta zasada jest bliska każdemu, kto pragnie się zdrowo odżywiać. Nasza codzienna dieta powinna być zróżnicowana i zawierać warzywa, owoce, produkty zbożowe i mleczne oraz ryby i mięso, a także wodę. Ważne, aby wybierać produkty jak najmniej przetworzone oraz o wysokiej wartości odżywczej – te warunki spełnia żywność ekologiczna. Spożywanie takiej żywności przynosi korzyści nie tylko nam, ale również środowisku, którego stan również ma ogromne znaczenie dla zachowania naszego zdrowia. Dbanie o zdrowie to również ruch i nie chodzi tu wcale o wyczynowe uprawianie sportu. Wystarczy spacer. Bardzo ważne, aby codziennie poświęcić przynajmniej 60 minut na aktywność fizyczną. Ruch pozwala dotlenić organizm, pobudzić krążenie, a także rozładować napięcie i stres.

Konkurs odbywa się w dwóch etapach:

  • ETAP WEWNĘTRZNY – w tym etapie wybierany jest koordynator konkursu, który zarejestruje placówkę na stronie konkursu. Zadaniem koordynatora jest ogłoszenie i przeprowadzenie konkursu oraz zapoznanie młodzieży z historią i rolą znaczka pocztowego oraz z tematyką dotyczącą zdrowego stylu życia. W tym celu przygotowane zostały materiały edukacyjne, które pomogą przedstawić powyższe zagadnienia: scenariusz zajęć oraz kompendium wiedzy w postaci artykułów, porad i linków do ciekawych stron internetowych. Spośród prac wykonanych przez uczniów należy wybrać maksymalnie 3 najlepsze. Wybór prac powinien odbyć się drogą głosowania.
  • ETAP OGÓLNOPOLSKI – do tego etapu przechodzą maksymalnie 3 najlepsze projekty z danej placówki. Obowiązkiem koordynatora konkursu jest przesłanie ich do organizatora za pośrednictwem strony konkursu. Wszystkie nadesłane projekty będą widoczne na stronie konkursu oraz zostaną ocenione przez Zespół Sędziowski, a także wezmą udział w głosowaniu internautów.

Przyjęta została zasada, że do Organizatora Konkursu należy przesłać maksymalnie trzy najlepsze prace z jednej placówki!

NAGRODY

Nadesłane na konkurs prace poddane zostaną ocenie Komisji Sędziowskiej, która przyzna: 

  • 3 nagrody główne
  • 10 wyróżnień

Nagrodę zdobędzie także praca najlepiej oceniona przez Internautów.

Na nagrodę główną składają się nagrody rzeczowe dla autora projektu, koordynatora konkursu oraz placówki. Z kolei na nagrodę internatów oraz wyróżnienie składają się nagrody rzeczowe dla autora projektu i koordynatora konkursu. Łączna wartość nagród wynosi 10 tysięcy złotych.

Na bazie zwycięskich projektów powstaną 3 znaczki pocztowe z kolekcji „Świat Oczami Młodych”, które Poczta Polska wyda w październiku 2017 roku, promujące zachowania prozdrowotne z zakresu zdrowego żywienia oraz aktywności fizycznej.

Jak się zapisać?

Na stronie www.oczamimlodych.pl znajduje się formualrz, przez który szkoły oraz Domy Kultury mogą się rejestrować do 15 maja br.

W razie pytań prosimy o kontakt z koordynatorem projektu, Marią Jakubowską,
Tel. (22) 532 71 94, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 14.00 
e-mail: oczamimlodych@fundacjabos.pl