Święto Sosny

Autor: Gazeta Otwocka

25/04/2017

21 kwietnia po raz trzynasty w Otwocku odbyło się „Święto Sosny”. Podczas uroczystości wręczono nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego na plakat promujący ochronę drzew. Odznaczono także Srebrną Sosenką Sylwię Kozłowską oraz nazwano imieniem Jerzego Nikołajewa jedną z sosen na terenie Urzędu Miasta Otwocka.

Urząd Miasta Otwocka przy współpracy z Mazowieckim Zespołem Parków Krajobrazowych, Nadleśnictwem Celestynów oraz Kołem „Otwockie Sosny” Polskiego Klubu Ekologicznego przygotował 21 kwietnia uroczystość pod nazwą Otwockie Dni Ziemi „Święto Sosny”. Obchody rozpoczęły się od wręczenia nagród w konkursie plastycznym na plakat promujący ochronę drzew. Nagrody laureatom wręczał Prezydent Miasta Otwocka Zbigniew Szczepaniak, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Otwocka Iwona Gawłowska oraz radni: Przemysław Bogusz i Marcin Kraśniewski. Następnie Prezydent Zbigniew Szczepaniak odznaczył Srebrną Sosenką Panią Sylwię Kozłowską - architekta krajobrazu, członka Koła „Otwockie Sosny” Polskiego Klubu Ekologicznego. Sylwia Kozłowska w 2004 roku, w ramach działań Otwockiego Centrum Edukacji Ekologicznej, wystąpiła z autorskim pomysłem na zorganizowanie w Otwocku lokalnego święta ekologicznego. W ramach tego święta promowana jest ochrona i podtrzymywanie najbardziej charakterystycznego elementu otwockiego krajobrazu – zadrzewień sosnowych, dzięki którym Otwock wzrósł jako uzdrowisko i przez lata słynął z mikroklimatu sprzyjającego leczeniu chorób płuc, a w szczególności gruźlicy

Następnie, śladem lat ubiegłych jednej z sosen rosnących na terenie ratusza nadano imię. W tym roku odsłonięto tabliczkę z imieniem i nazwiskiem Jerzego Nikołajewa. Jerzy Nikołajew – wieloletni Dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Zieleni w Otwocku w czasie swojej działalności rozwijał przedsiębiorstwo i wraz z załogą skutecznie dbał o zieleń miasta, jego ukwiecenie i wprowadzanie zadrzewień.

Po uroczystości na terenie zieleni miejskiej przy ul. Pułaskiego oraz Zespołu Szkół nr 2 w Otwocku, młodzież oraz leśnicy sadzili małe sosenki. 

Wyniki konkursu plastycznego na plakat promujący ochronę drzew.

W kategorii pierwszej – do lat 12:

  • miejsce I zajęła Laura Noras lat 7;
  • miejsce II ex aequo zajęły: Julia Giergiela, lat 12, Aniela Cywińska, lat 5,5;
  • miejsce III zajęła Zosia Kozłowska, lat 12;

Komisja przyznała w tej kategorii również wyróżnienie: dla Oli Kolenkiewicz.

W kategorii drugiej – do lat 18:

  • miejsce I zajęła Julia Górecka,  lat 14;
  • miejsce II zajęła Paulina Goduńska, lat 15;
  • miejsce III zajęła Natalia Sitnik, lat 14;

Komisja przyznała w tej kategorii również wyróżnienia: dla Marcina Marciniaka i Konrada Popielucha.

W kategorii trzeciej – powyżej 18 lat:

Komisja nie przyznała w tej kategorii miejsca I i miejsca III.

 - przyznane zostało miejsce  II, które zajęła Pani Marta Syga.

Komisja przyznała w tej kategorii również wyróżnienia dla: Pani Magdaleny Pazury oraz Pani Agnieszki Marciniak.

Galeria