XIV Europejski Festiwal Muzyczny w Otwocku

Autor: Administrator serwisu

23/10/2017 19:00

Europejski Festiwal Muzyczny w Otwockuto największe cykliczne wydarzenie z zakresu kultury wysokiej w Otwocku i powiecie otwockim, organizowane przez rodzinną Fundację Promocji Kultury OtwArte od 2004 roku. W latach 2004-2013 dyrektorem artystycznym festiwalu był wybitny skrzypek i dyrygent – Jan Stanienda, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, który przekazał w 2014 roku kierownictwo artystyczne dotychczasowej dyrektor generalnej, inicjatorce festiwalu – Kamili Grott-Tomaszek.

Kamila Grott -Tomaszek to otwocczanka, artystka Universal Music Polska, manager kultury, właścicielka niezależnej wytwórni fonograficznej Subito (uhonorowanej nagrodą  Fryderyk 2010), pełniła funkcję kuratora muzycznego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Festiwal  ma  zasięg  ogólnoeuropejski  dzięki  zaproszeniu  międzynarodowych  Artystów.  W  ramach festiwalu odbywają się recitale, koncerty kameralne oraz orkiestrowe z udziałem wybitnych solistów i kameralistów z Polski oraz zagranicy.

W ciągu trzynastu edycji festiwalu odbyło się 81 koncertów, na których wystąpiło 384 artystów z takich krajów jak:  Polska, Niemcy, Norwegia, Estonia, Finlandia, Rosja, Grecja, Stany Zjednoczone, Łotwa, Włochy. Koncerty obejrzało w sumie ponad 24.000 osób.

Festiwal jest skierowany przede wszystkim do mieszkańców Otwocka i powiatu otwockiego, a także turystów, osób zainteresowanych kulturą muzyczną, żydowską kulturą i historią Otwocka. Ze względu na szeroką ofertę wydarzeń, różnorodność gatunków muzycznych i uniwersalność przekazu festiwal jest skierowany do wszystkich grup wiekowych.

Festiwal spełnia również ważną rolę w promocji miasta i powiatu dzięki ogólnopolskim patronatom medialnym i opiniotwórczym portalom internetowym o tematyce muzycznej.

Program tegorocznej, czternastej edycji festiwalu składa się z pięciu koncertów zarówno kameralnych jak  i  orkiestrowych  oraz  specjalnego  koncertu  Niepodległa,  do  którego  zaproszenie  przyjęła charyzmatyczna  wokalistka  Natalia  Grosiak.  Niewątpliwym  wydarzeniem  festiwalu  będzie  koncert
inauguracyjny, podczas którego Maestro Jerzy Maksymiuk poprowadzi Otwock Festival Orchestra. To wielki zaszczyt i wyróżnienie dla Europejskiego Festiwalu Muzycznego w Otwocku.

Artyści którzy przyjęli zaproszenie do udziału w festiwalu to:
Maestro Jerzy Maksymiuk, Sabine Grofmeier, Natalia Grosiak, Katarzyna Budnik-Gałązka, Jan Stanienda, Agnieszka Przemyk-Bryła, Paweł Gusnar, Marcin Zdunik, Aleksander Dębicz, Wojciech Pulcyn, Piotr Wrombel.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Wszystkie koncerty odbędą się o godz.19.00 w Teatrze Miejskim im. Stefana Jaracza w Otwocku ul. Armii Krajowej 4 05-400 Otwock.

Szczegółowy program Festiwalu:

4 listopada 2017 godz.19.00
Inauguracja Festiwalu
Jan Stanienda - skrzypce
Katarzyna Budnik-Gałązka - altówka
Maestro Jerzy Maksymiuk - dyrygent
Otwock Festival Orchestra
w programie: W.A.Mozart, J.Maksymiuk

5 listopada 2017 godz.19.00
Mistrzowskie Interpretacje
Paweł Gusnar - saksofon
Agnieszka Przemyk Bryła - fortepian
w programie: F.Chopin, W. van Klaveren, A. Weignein, A.Piazzola, E.Morricone, P.Itturalde

10 listopada 2017 godz.19.00
Perły Kameralistyki
Sabine Grofmeier - klarnet
Kama Grott-Tomaszek - obój
Otwock Festival Ensemble
w programie: W.A.Mozart, C.M.von Weber, M.Arnold, E.Herrmann

11 listopada 2017 godz.19.00
Niepodległa
Natalia Grosiak - śpiew
Kama Grott-Tomaszek - obój
Jakub Grott - skrzypce
Piotr Wrombel - fortepian
Wojciech Pulcyn - kontrabas
w programie: przeboje muzyki filmowej i rozrywkowej

12 listopada 2017 godz.19.00
Bach Stories
Marcin Zdunik - wiolonczela
Aleksander Dębicz - fortepian
w programie: J.S.Bach

Galeria