XXI lecie Otwockiego Bractwa Strzelców Kurkowych „Lechity”

Autor: Gazeta Otwocka

08/06/2016

Nieprzerwanie od 1995 roku w naszym mieście działa stowarzyszenie Bractwa Strzelców Kurkowych „Lechity” im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jak co roku bractwa z całej Polski oraz z miasta partnerskiego z Lennestadt spotykają się, aby wspólnie walczyć o insygnia oraz tarcze. Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się wyjątkowo, bowiem od parady przez ulice Otwocka.

Bractwo Strzelców Kurkowych „Lechity” w Otwocku to organizacja społeczna, której celem oraz misją jest kultywowanie i pielęgnowanie tradycji narodowych i regionalnych, a także propagowanie wartości kulturowych, krajoznawczych i sportowych.

W ramach 100-lecia Miasta Otwocka, Bractwo Strzelców Kurkowych „Lechity” zorganizowało uroczysty przemarsz ulicami Otwocka. Wydarzenie rozpoczęło się od mszy świętej w parafii św. Wincentego a’Paulo w Otwocku. Po mszy uczestnicy w towarzystwie Orkiestry Dętej z Karczewa pod batutą kapelmistrza Zbigniewa Chodaka przemaszerowali ulicami Otwocka (ul. Kościelna – Warszawska – Andriollego – Filipowicza) do Parku Miejskiego, gdzie odbyła się prezentacja insygniów oraz tarcz. W Parku Miejskim komendant Kazimierz Marek Majek podsumował 21-letnią historię działalności bractwa oraz za szczególne osiągnięcia w popularyzacji bractw kurkowych odznaczył Medalem za Zasługi dla Bractwa Prezydenta Miasta Otwocka Zbigniewa Szczepaniaka.

Prezydent Miasta Otwocka Zbigniew Szczepaniak za działalność, kultywowanie oraz pielęgnowanie tradycji narodowych i regionalnych odznaczył Złotymi Sosenkami: komendanta bractwa – Kazimierza Marka Majka oraz podskarbiego Romana Czopka. Srebrne Sosenki otrzymali członkowie bractwa: Tadeusz Laskus oraz Marek Matuszewski.

Po uroczystości strzelcy udali się do strzelnicy „Muszkieter” w Kacprówku koło Garwolina. Odbyło się tam przekazanie insygniów oraz konkurs strzelecki o tarcze m. in. Prezydenta Miasta Otwocka oraz tytuł króla, który jest przyznawany najlepszemu strzelcowi.


Galeria