Andrzej Duda – Prezydent RP z wizytą w Otwocku

Autor: Gazeta Otwocka

09/03/2016

Prezydent.jpg

We wtorek 8 marca w Otwocku gościliśmy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.

Szanowny Panie Prezydencie, to dla nas ogromny zaszczyt gościć Pana w naszym mieście. Jest to pierwsza oficjalna wizyta głowy Państwa w Otwocku, mam jednak nadzieję, że nie ostatnia. Rok 2016 jest dla naszego miasta wyjątkowy, bowiem w tym roku obchodzimy jubileusz 1OO-lecia nadania praw miejskich, i korzystając z okazji, chciałbym serdecznie zaprosić pana prezydenta na jego obchody w listopadzie. Pragnę również powitać, przybyłego wraz z prezydentem, sekretarza Stanu Kancelarii Prezydenta RP Pana Pawła Solocha, Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Witam również, tak licznie przybyłych, mieszkańców Otwocka.

Szanowni Państwo, ten rok jest wyjątkowy, ale i dzisiejszy dzień jest wyjątkowy. Oprócz wizyty tak szacownego gościa, to również dziś obchodzimy Dzień Kobiet. Pozwolicie Państwo, że przy okazji w imieniu męskiej części społeczeństwa Otwocka złożę wszystkim Paniom najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia, pomyślności i spełniania marzeń, nawet tych najskrytszych. Z całego serca życzę Paniom aby ten Dzień Kobiet trwał przez cały rok. Wszystkiego najlepszego!

Panie prezydencie, pańska wizyta jest dla nas szczególnym wyróżnieniem i jestem przekonany, że wielu mieszkańców Otwocka na długo ja zapamięta. Mam nadzieję, że również Otwock pozostanie w Pańskim sercu na dłużej – mówił Prezydent Miasta Otwocka Zbigniew Szczepaniak

Była to pierwsza wizyta Andrzeja Dudy w Otwocku, która przypadła na 100-lecie miasta. Złożył mieszkańcom najserdeczniejsze życzenia i gratulacje z tej okazji. Mieszkankom Otwocka życzył ponadto - z okazji Dnia Kobiet - żeby "spotykały się z szacunkiem i życzliwością (...) w swojej codzienności".

Prezydent nawiązał także do historii miasta. - Otwock bardzo ciężko przeżył tragedię drugiej wojny światowej. Liczba mieszkańców miasta zmniejszyła się o jedną trzecią z tego względu, że kilka tysięcy obywateli miasta pochodzenia żydowskiego zostało stąd po prostu wywiezionych i zamordowanych, głównie w Treblince. Ale patrząc proporcjonalnie do całości naszego kraju i wszystkich miast, to państwo właśnie, jako mieszkańcy Otwocka, macie najwięcej drzewek w instytucie Yad Vashem i najwięcej obywateli Otwocka jest tam właśnie wpisanych, jako tych, którzy dawali dowód nie tylko Rzeczypospolitej przyjaciół, tej Rzeczypospolitej, w której ludzie razem umieli współżyć, ale przede wszystkim Rzeczypospolitej opartej na silnych wartościach, na wielkiej wartości człowieczeństwa, na wielkiej wartości pomocy bliźniemu i gotowości do ryzyka nawet własnego życia, bo przecież tak było, wtedy, kiedy inni znajdowali się w trudnej sytuacji. To jest, proszę państwa, wielka i piękna spuścizna, z której musicie państwo być dumni - powiedział prezydent. Zwrócił też uwagę na unikatowe zabytki architektury związane z przeszłością miasta jako uzdrowiska, znanego przez wiele lat jako centrum leczenia chorób płuc.

W sprawach kraju prezydent odniósł się następująco – Polska wymaga zrównoważonego rozwoju – mówił we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Otwocka w Parku Miejskim. – Absolutnie nie zapominam o moich wyborczych zobowiązaniach – podkreślił. Zaznaczył, że ma wizję Rzeczypospolitej, że chciałby, aby się rozwijała, by była państwem silnym, w którym panuje porządek, w którym wszyscy będą mogli czuć się bezpiecznie, że będzie państwem sprawiedliwym i uczciwie traktującym swoich obywateli.

Andrzej Duda powiedział, że są ludzie, którzy mają inną wizję Rzeczypospolitej, którzy uważają, że proponowane zmiany doprowadzić mogą do podważenia ich pozycji - pozycji, jaką zajmowali przez 27 lat i przywilejów, jakie udało im się zdobyć. – Wizje państwa mogą być różne, ja natomiast przede wszystkim chcę dwóch rzeczy. Chcę, żeby  Polska była krajem sprawiedliwym, a to oznacza m.in. zrównoważony rozwój. Dla mnie to przede wszystkim mniej więcej równe szanse w każdym fragmencie Rzeczypospolitej. Prezydent przyznał, że jest to trudne zadanie, ale jego ambicją jest, aby przynajmniej rozpocząć to zadanie. - Nie obawiajcie się Państwo, prezydent się nie boi – podkreślił. - Chcę jasno powiedzieć: spokojnie, będę realizował swoje. Nie zniechęci mnie do tego żaden krzyk, żadne kalumnie rzucane przez ludzi, którzy zostali w ostatnim czasie „odspawani” od stołków, na których wydawało im się, że będą siedzieli przez lata - dodał.

- Ja powtarzam jeszcze raz: Szanowni Państwo, spokojnie. Zrealizujemy naprawę Rzeczpospolitej - krok po kroku - zapewnił prezydent.

Prezydent zapewniał, że Polska przyspieszy rozwojowo. - I to będzie dla państwa już w perspektywie tej jednej kadencji odczuwalne - dodał, zwracając się do mieszkańców Otwocka.

I kontynuował: "Wszyscy jesteśmy ludźmi inteligentnymi. Jesteśmy ludźmi dumnymi z naszej ojczyzny. Jesteśmy ludźmi, którzy rozumieją procesy historyczne i jesteśmy także ludźmi, którzy rozumieją, co to znaczy, że nasze państwo jest wykorzystywane. A że my jesteśmy traktowani jako ludzie drugiej kategorii - czas najwyższy, abyśmy powiedzieli, że tu, w Polsce, to my właśnie jesteśmy ludźmi pierwszej kategorii. My".

Zdaniem prezydenta czas najwyższy powiedzieć, że Polacy mają prawo realizować swoje interesy na arenie międzynarodowej. - I mamy prawo sami decydować o tym, co jest dla nas dobre, a co jest dla nas złe, kto jest dla nas gościem, a kto jest dla nas wrogiem. I mamy prawo także do tego, żeby głośno o tym mówić, nie kierując się pseudoeuropejską poprawnością polityczną, która tak naprawdę wiedzie na manowce, wiedzie do staczania się cywilizacyjnego, a nie do rozwoju, a jeżeli już, to jest to pseudorozwój, który sprowadza się całkowicie tylko i wyłącznie do konsumpcji – podkreślał Andrzej Duda.

Podkreślał, że polskie społeczeństwo przetrwało i potrafiło kilkakrotnie w historii odbudować państwo, jego potencjał i siłę, tylko dlatego, że w społeczeństwie były wartości, których nigdy nie dało nam się odebrać. - Niech one trwają, niech się wzmacniają i niech taka właśnie będzie polska polityka - zaznaczył prezydent.

Część materiałów pochodzi ze strony internetowej www.prezydent.pl

ikona strzałka Galeria z wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Otwocku

ikona strzałka Prezydenckie życzenia dla mieszkanek Otwocka z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet

ikona strzałka Transmisja z wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Otwocku cz. 1

ikona strzałka Transmisja z wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Otwocku cz. 2