Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości

Autor: Wydział Kultury i Promocji

29/10/2018

Obchody 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w mieście Otwock

9 listopada ...

Jubileuszowe obchody w mieście Otwock w piątek, 9 listopada 2018 roku rozpocznie wieczór poezji lokalnych poetów „Tu jest moja Ojczyzna”, który odbędzie się o godzinie 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, lokalni twórcy skupieni w Kole Poetyckim Biblioteki wyrażą swą miłość do lokalnej ojczyzny, prezentując swoją twórczość, poświęconą właśnie naszemu miastu. W swych wierszach poeci nawiążą  do historii miasta, lokalnych obyczajów, tradycji, bohaterów, architektury w stylu Świdermajer, unikalnej przyrody i klimatu dawnego miasta uzdrowiska.

W piątkowy wieczór o godzinie 19:00 w Amatorskim Teatrze Miejskim im. Stefana Jaracza w Otwocku osoby zainteresowane kulturą muzyczną, będą mogły wysłuchać koncertu „Arcydzieła Kameralistyki” odbywającego się w ramach muzycznego święta Miasta Otwocka - Europejskiego Festiwal Muzycznego. Koncert podczas którego wystąpią Otwock Festival Ensemble i Kama Grott-Tomaszek to przede wszystkim arcydzieła kameralistyki versus młodość i wirtuozeria, która jest niezbędna w kompozycjach takich jak "Souvenir de Florence" Piotra Czajkowskiego.

 

10 listopada …

Podczas drugiego dnia miejskich obchodów, muzyka także przysporzy wielu uniesień i wzruszeń. Otwocka publiczność będzie mogła dokonać wyboru pomiędzy koncertami odbywającymi się o godzinie 19:00 w dwóch lokalizacjach: Amatorskim Teatrze Miejskim im. Stefana Jaracza w Otwocku oraz kościele pw. św. Wincentego a’ Paulo w Otwocku.

Dla melomanów w kościele pw. św. Wincentego a’ Paulo w Otwocku odbędzie się koncert „Ojczyzno ma” podczas którego wystąpią: sopran Alicja Bieńkowska oraz Chór „Lira” pod dyrekcją Czesława Woszczyka. Podczas koncertu, przy akompaniamencie Agnieszki Stachurskiej, zostaną wykonane utwory m.in.: Michała Kleofasa Ogińskiego, Stanisława Moniuszko, Feliksa Nowowiejskiego, Ludomira Różyckiego, Giuseppe de Marzi, Czesława Majewskiego.

W Teatrze Miejskim dla fanów polskiej muzyki rozrywkowej lat 80-tych i 90-tych odbędzie się koncert „Głosy Wolności”. W koncercie, przy akompaniamencie zespołu pod kierownictwem Michała Grotta, wystąpią dwie wspaniałe wokalistki: Paulina Przybysz i Ewelina Flinta.

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc w teatrze bilety na koncert będą do odebrania w kasie Teatru godzinę przed rozpoczęciem koncertu.

 

11 listopada …

W wyjątkowy, ważny dla wszystkich Polaków dzień 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości odbędą się główne obchody dnia Święta Niepodległości, które rozpocznie uroczysta msza święta w kościele św. Wincentego a’ Paulo w Otwocku o godzinie 09:30. Następnie ulicami: Kościelną i Tadeusza Kościuszki przejdzie przemarsz uczestników uroczystości oraz pocztów sztandarowych pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbędzie się uroczystość patriotyczna.

Po jej zakończeniu, wszyscy zebrani będą mieli okazję uczestnictwa w uroczystej paradzie ku czci 100-lecia odzyskania Niepodległości, która przejdzie ulicami miasta: Tadeusza Kościuszki, Stefana Żeromskiego, Generała Juliana Filipowicza, Józefa Poniatowskiego i zakończy się na terenie Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury, gdzie odbędzie się  piknik historyczny z udziałem grup rekonstrukcyjnych. W wydarzeniu udział wezmą: Muzeum 2 Korpusu w Józefowie, Bractwo Strzelców Kurkowych „Lechity”, Klub Motocyklowy ZRYW, Otwocki Klub Pojazdów Zabytkowych „Oldtimer Otwock.

Nie zabraknie także występów artystycznych, patriotycznego karaoke, konkursów a dodatkową atrakcją będzie fotobudka z okolicznościowymi zdjęciami. Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, Urząd Miasta Otwocka przygotował specjalne upominki dla uczestników, które będą przekazywane podczas uroczystości na stoisku promocyjnym Miasta Otwocka. Dla wszystkich uczestników pikniku, którzy zgłodnieją Organizatorzy zapewnią darmowy posiłek.  

W niedzielne popołudnie o godzinie 16:00 w kościele pw. św. Wincentego a’ Paulo w Otwocku odbędzie się finałowy koncert XV Europejskiego Festiwal Muzycznego w Otwocku „Tylko Polska Muzyka”, podczas którego wysłuchamy utwory największych narodowych kompozytorów Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki w interpretacji młodych acz utytułowanych Artystów: Gabrieli Gołaszewskiej - sopran, pianisty Krzysztofa Trzaskowskiego oraz orkiestry festiwalowej pod dyrekcją Jana Staniendy.

Na zakończenie miejskich obchodów Święta Niepodległości zapraszamy na spektakl poetycki „Piosenka w drodze do Niepodległej”, który odbędzie się o godzinie 18:00 w Amatorskim Teatrze Miejskim w Otwocku. Spektakl to montaż piosenek z dwóch ważnych dla Polski okresów. W wydarzeniu wystąpią: Stanisław Górka oraz Wojciech Machnicki przy akompaniamencie Zbigniewa Rymarza.

Miejskim obchodom 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości towarzyszyć będą: wystawa laureatów konkursu plastycznego ze Szkoły Podstawowej Nr 4 o tematyce Niepodległościowej /w budynku Amatorskiego Teatru Miejskiego im. S. Jaracza w Otwocku/ oraz wystawa plenerowa poświęcona Odzyskaniu Niepodległości z małym kontekstem otwockim /teren Skweru Szarych Szeregów/.

Wstęp na wydarzenia odbywające się w ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w mieście Otwock jest bezpłatny.

 

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania 100-lecia Niepodległej! Liczymy na Państwa obecność.


Organizatorzy: Miasto Otwock, Powiat Otwocki

Partnerzy: Otwockie Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna w Otwocku, Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Otwocku, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Otwocku

Galeria