Relacja z VIII edycji "Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych"

Autor: Administrator serwisu

05/03/2020

TYTUŁOWE  PODGLĄDOWE.jpg

„Ponieważ żyli prawem wilka

historia o nich głucho milczy

pozostał po nich w kopnym śniegu

żółtawy mocz i ten ślad wilczy.”

Fragment wiersza „Wilki” –Zbigniew Herbert

 

W niedzielę 1 marca w Otwocku, jak i w wielu innych miastach Polski, odbyła się VIII edycja Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

Na terenie Muzeum Ziemi Otwockiej zebrało się kilkuset biegaczy wraz ze swoimi rodzinami. Mieli oni do pokonania dystans 1963 m, który jest symbolicznym odwołaniem do roku, w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. Trasa wiodła przez las w pobliżu Muzeum Ziemi Otwockiej.

 

Każdy z zarejestrowanych zawodników otrzymał wcześniej pakiet startowy, na który składała się: koszulka z wizerunkiem bohaterów, opaska na rękę, kilka dodatków, a po ukończonym biegu – medal wręczany przez Prezydenta Otwocka Jarosława Margielskiego oraz Przewodniczącą Rady Miasta Otwocka Monikę Kwiek.

 

Zanim rozpoczął się bieg, wszyscy zebrani zawodnicy wzięli udział we wspólnej rozgrzewce. Prezydent Otwocka wygłosił przemówienie, po którym został odśpiewany hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Po hymnie nastąpiło odliczanie do startu, któremu towarzyszyła salwa z moździerza w wykonaniu strzelców z otwockiego Bractwa Kurkowego.

 

Po biegu można było spróbować grochówki i kiełbasek z ogniska, napić się gorącej herbaty. Przedstawiciele grupy z Józefowa zaprezentowali wszystkim uczestnikom rekonstrukcję potyczki patrolu milicji obywatelskiej z czasów Żołnierzy Wyklętych. Dzięki obecności członków Muzeum II Korpusu Polskiego w Józefowie oprawa całego wydarzenia nabrała wyjątkowej atmosfery. Dla zgromadzonych przygotowano liczne atrakcje. Można było spróbować swoich sił w strzelaniu do celu, a dzieci miały okazję na przejażdżkę koniem i możliwość obejrzenia zabytkowych pojazdów wojennych.

 

Organizatorami i patronami wydarzenia byli:

Otwock, miasto z dobrym klimatem

Miejski Ośrodek Kultury, Turystyki i Sportu w Otwocku

Nadleśnictwo Celestynów, Lasy Państwowe

Bractwo Strzelców Kurkowych "Lechity im. Marszałka Józefa Piłsudskiego"

Hufiec ZHP Otwock

Galeria