Rusza budowa basenu w Otwocku!

Autor:

26/04/2023

Po 50 latach rozmów i obietnic budowa basenu w Otwocku staje się faktem. 26 kwietnia prezydent Jarosław Margielski podpisał umowę z firmą Arcus Technologie, która przy ul. Karczewskiej w sąsiedztwie stadionu, wybuduje nowoczesny kompleks basenowy do końca 2025 roku.

Basen w Otwocku to niespełnione marzenie większości mieszkańców. Temat był wielokrotnie poruszany, jednak inwestycji nie udało się do tej pory zrealizować. Dla wielu osób niedoszła pływalnia to symbol nieudolności samorządu – zbierane przed laty przez Społeczny Komitet Budowy Basenu tzw. cegiełki nigdy nie zostały wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem. Jednak, jak się okazuje, ciężka praca, zaangażowanie, jednomyślność prezydenta i rady miasta oraz blisko 78 mln zł pozyskanego dofinansowania pozwoliło na realizację tego, co dotychczas było niemożliwe.

Oficjalne podpisanie umowy na budowę basenu odbyło się 26 kwietnia w Teatrze Miejskim im. Stefana Jaracza. W wydarzeniu uczestniczyli: prezydent Jarosław Margielski, przewodnicząca Rady Miasta Otwocka Monika Kwiek, radni Rady Miasta Otwocka, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej poseł Anita Czerwińska, poseł Zdzisław Sipiera, skarbnik Miasta Otwocka Alicja Matuszewska, prezes firmy Arcus Technologie Arkadiusz Masny, przedstawiciele miejskich spółek, jednostek organizacyjnych, oświaty, pracownicy Urzędu Miasta Otwocka oraz mieszkańcy.

-  Otwock musi mieć coraz większe inspiracje i mierzyć wysoko, żeby wykorzystać potencjał tu drzemiący. Aby to miasto odzyskało swój blask uzdrowiskowo - rekreacyjny i stało się najbardziej atrakcyjnym miastem w aglomeracji warszawskiej, musimy nieustannie podnosić sobie poprzeczkę i ciężko pracować. Wtedy każdy cel jest możliwy, a jego osiągnięcie jest tylko kwestią czasu. To historyczne wydarzenie podpisania umowy na budowę basenu w Otwocku jest tego potwierdzeniem. To co było niemożliwe przez 50 lat rozpoczynamy realizować po 4 latach intensywnych przygotowań - mówił Jarosław Margielski.

Prezydent złożył podziękowania dla radnych Rady Miasta Otwocka oraz wszystkich zaangażowanych w ten projekt pracowników urzędu miasta. Szczególnie podkreślił rolę poseł Anity Czerwińskiej, która od początku wspiera skutecznie Miasto Otwock w pozyskiwaniu środków na budowę basenu.

SUPER NOWOCZESNY KOMPLEKS

Budowa pływalni w Otwocku to potężna inwestycja o bardzo szerokim zakresie. – Żadnego z basenów w okolicy nie można porównać do kompleksu, który powstanie – podkreśla prezydent Jarosław Margielski.

Inwestycja zostanie zrealizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj” przez firmę Arcus Technologie, która wykona projekt według szczegółowej koncepcji i programu funkcjonalno-użytkowego. Na tej podstawie wybuduje basen. Koszt całej inwestycji to 108 mln zł.

Zgodnie z przyjętymi założeniami obiekt ma zapewnić wiele atrakcji sportowych, rekreacyjnych i z zakresu odnowy biologicznej dla każdego – niezależnie od wieku. Obiekt wpłynie na znaczne poszerzenie usług dla mieszkańców Otwocka i nie tylko na atrakcyjność Otwocka. Przyjęte założenia i wstępne wyliczenia wskazują, że budowany kompleks basenowy będzie obiektem rentownym, co w przypadku pływalni typowo sportowych jest praktycznie niemożliwe.

SPORT TO ZDROWIE

Część sportowa została zaprojektowana zgodnie z wymaganiami FINA, czyli Światowej Federacji Pływackiej, dzięki temu będą mogły odbywać się zawody i treningi pływackie na wysokim poziomie. Ponadto szerokość niecki basenowej umożliwi jednoczesne udostępnienie od 8 do 9 torów. Dodatkowe 3 tory do nauki pływania przewidziano dodatkowo przy basenie rekreacyjnym.  Infrastruktura na piętrze została wyposażona w trybuny i pomieszczenia dla komentatorów i sędziów, co umożliwi profesjonalne przeprowadzenie zawodów.

REKREACJA I RELAKS W ŚRODKU I NA ZEWNĄTRZ

Na basenie przewiduje się strefę rekreacyjno-relaksacyjną zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. W środku znajdzie się basen rekreacyjny, wyposażony w rwącą rzekę, grotę sztucznej fali, bicze wodne, leżanki i ławki z hydromasażem oraz dwa 10-osobowe baseny jacuzzi. Na zewnątrz zaprojektowano basen o powierzchni 100 m2, lustra wody z parasolem wodnym, masażem podwodnym, leżankami i ławkami z hydromasażem oraz taras o powierzchni ponad 220 m2  z leżakami. Z obydwu stref zapewniono dostęp do tzw. mokrego baru, gdzie będzie można kupić świeżo wyciskany sok, odpocząć lub „poopalać się” na tarasie. 

DLA NAJMŁODSZYCH

W obiekcie zaplanowano strefę dziecięcą o powierzchni blisko 250 m2. Znajdzie się w niej brodzik dla niemowlaków z atrakcjami typu parasol wodny, zjeżdżalnia oraz liczący ok. 100 m2 wodny plac zabaw z bezpieczną nawierzchnią. Mając na względzie funkcjonalność w strefie dziecięcej przewidziano toaletę wraz z przebieralnią dla rodziców z dziećmi. Dla starszych dzieci, i nie tylko, została zaprojektowana zjeżdżalnia wewnętrzna o długości ok. 80 m.

SAUNARIUM Z PRAWDZIWEGO ZDARZENIA

W strefie odnowy biologicznej będzie aż 7 saun, w tym 5 wewnętrznych (infrared, fińska, biosauna z solą, parowo-kamienna, sauna czterech żywiołów) oraz 2 z wejściem od zewnątrz w formie ogrodu saunowego. Dla schłodzenia przewidziano wiele urządzeń, takich jak grota lodowa, prysznic wrażeń, wodospad lodowy, basen schładzający oraz zewnętrzny basen do morsowania w zimowej aurze. Ponadto przewidziano pomieszczenie do relaksu w formie groty solnej z dostępem do jacuzzi.

JAK W TROPIKACH

Otwocki basen, wzorem innych nowoczesnych parków wodnych, będzie ozdobiony roślinnością. W hali basenowej i holach znajdą się nasadzenia z roślin tropikalnych. Projekt zakłada 12 kompozycji roślinnych, w tym aranżację przestrzenną imitującą skałę porośniętą roślinnością tropikalną oraz zieloną ścianę.

GASTRONOMIA

Oprócz tzw. mokrego baru w planach jest tzw. bar suchy, gdzie osoby czekające na swoich bliskich będą mogły się posilić. W części podziemnej przewidziano pomieszczenia przeznaczone na pub z minisceną i przestrzenią na stoły bilardowe wraz z zapleczem. Duża powierzchnia umożliwi też organizowanie konferencji czy szkoleń.

DOSTĘPNY DLA WSZYSTKICH

Każda zaprojektowana strefa będzie dostępna dla osób niepełnosprawnych. Obiekt zostanie wyposażony w dwie windy i niezbędną infrastrukturę w przebieralniach, pod prysznicami, w obrębie basenów i saunarium.

W ramach inwestycji zostanie wykonana strefa administracji, powstaną pomieszczenia przeznaczenia na siłownie Teren zostanie kompleksowo zagospodarowany poprzez wykonanie ciągów komunikacyjnych, parkingów i oświetlenia terenu.

 – W ramach umowy z wykonawcą inwestycji wszystkie pomieszczenia, które są przewidziane do obsługi obiektu, będą wyposażone przez wykonawcę – podkreśla Kamil Mazek, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji w Urzędzie Miasta Otwocka. Umowa uwzględnia również serwis urządzeń na koszt wykonawcy przez 5 letni okres gwarancji.

DOBRE ZARZĄDZANIE – MINIMALNE KOSZTY

W ramach realizacji inwestycji przewidziano budowę instalacji fotowoltaicznej i wykorzystanie pomp ciepła. Budynek będzie wyposażony w System Zarządzania Budynkiem, kontrolujący prace wszystkich urządzeń pod kątem sprawności oraz optymalizacji zużycia energii przy zachowaniu jak najwyższych parametrów użytkowych obiektu. To jednak niejedyne próby zoptymalizowania kosztów eksploatacyjnych basenu. Prezydent Jarosław Margielski bierze pod uwagę również złożenie wniosku o dotację na kogenerację kotłowni basenowej, co przyniosło by dodatkowe korzyści.

 

FINANSOWANIE BUDOWY BASENU W OTWOCKU

77 mln 682 tys. zł dofinansowanie

19 mln 800 tys. zł z programu „Polski Ład” – etap I

19 mln 800 tys. zł z programu „Polski Ład” – etap II

34 mln 082 tys. zł z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki

4 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

38 mln zł – kredyt miasta