Zawodnicy z Otwocka kolejny raz na podium

Autor: Wydział Kultury i Promocji

21/12/2018

Mistrzostwo Polski, dwa tytuły wicemistrzów kraju, drugi wicemistrz oraz pięć życiowych rekordów i siedem debiutów – tak w skrócie wyglądały, w wykonaniu otwockich Wilków, rozegrane w dniach 14-16 grudnia 2018 r. w Kętrzynie Mistrzostwa Polski Freestyle Slalom 2018. Na zawodach, jak co roku pojawiła się cała polska czołówka rolkarzy. Zawodnicy walczyli o tytuł Mistrza Polski w trzech kategoriach wiekowych kadet, junior i senior.

Liczba miejsc na podium jest porównywalna z ubiegłorocznymi zawodami, jednak należy podkreślić, że to nie ilość medali jest jedynym kryterium sukcesu. Mistrzostwa w Kętrzynie należą do wyjątkowo udanych i, co podkreśla trener Labriga, pokazują duży progres zawodników. Należy tu podkreślić fakt, że zakończone właśnie zawody były traktowane jako start kontrolny w przygotowaniach do sezonu 2019. Celowe było to, aby zawodnicy przed startem nie przygotowywali się specjalnie pod kątem tej imprezy. „Treningi poprzedzające wyjazd były prowadzone jak dotychczas, nie kładliśmy dodatkowego nacisku na elementy, na które przed imprezami sportowymi tego typu się kładzie, a wyniki świadczą, że przygotowania do sezonu 2019 idą w dobrym kierunku”, powiedział Dariusz Labriga, trener UKS Wilki Otwock. 

Pierwszy dzień zawodów był dla Wilków bardzo udany. W jedynej rozgrywanej tego dnia konkurencji, speed slalom, Katarzyna Gzyl wywalczyła wicemistrzostwo Polski juniorek. W tej samej kategorii wiekowej, na miejscu 5 była Kinga Kos. W kadetach, tuż za podium uplasowała się Olga Mazur, a za nią na miejscu 5 Ida Pożoga, która pobiła swój życiowy rekord. 

Sobota obfitowała w różnorodność konkurencji. Rozpoczęła się konkurencją classic, potem classic pair, następnie eliminacje battle, slides i na koniec free jump. W classicu, jedyna seniorka w klubie, Halina Labriga zajęła 5 miejsce. W kadetkach w battle Olga Mazur i Ida Pożoga awansowały do półfinałów, a Kinga Kos i Kasia Gzyl do ćwierćfinałów juniorek. Następnie przyszedł czas na free jump, czyli skoki nad tyczką i tu Wilki odniosły duży sukces. W kategorii kadet, Olga Mazur zdobyła Wicemistrzostwo Polski, jednak na największe brawa zasłużył Szymon Dziewanowski, który został Mistrzem Polski. Jest to wyjątkowy powód do dumy bo to był debiut Szymona w imprezie tej klasy, a zdobycie od razu najwyższego miejsca na podium cieszy podwójnie. Tuż za podium w kadetkach, ex aequo, stanęły Ida Pożoga oraz kolejna debiutantka Pola Zych. W juniorkach medalu nie zdobyliśmy, ale Kinga Kos zajęła 4, a Rozalia Kępińska 5 miejsce, pobijając swój życiowy rekord (90 cm). W seniorkach Halina Labriga ostatecznie zajęła 4 miejsce. 

W niedzielę odbyły się finały battle. Olga Mazur, po raz drugi sięgnęła po medal stając tym razem na trzecim miejscu podium. Ida Pożoga nie przeszła do finału zajmując ostatecznie 5 lokatę. Debiutujący Szymon Dziewanowski zakończył battle na 4 pozycji. Wśród juniorek najlepsza była Katarzyna Gzyl na 7 miejscu, a wśród seniorek Halina Labriga na 5. W konkurencji Slide, rozegranej na zamknięcie zawodów, Wilki nie miały żadnego reprezentanta. 

Warte podkreślenia jest to, że w Kętrzynie aż 7 zawodników zaliczyło swoje debiuty, albo w całej imprezie, albo w poszczególnych kategoriach. To bardzo motywujące, szczególnie, że debiutanci, którzy dodatkowo musieli sobie poradzić z tremą i presją imprezy tej rangi, walczyli dzielnie i często pokonywali dużo starszych i bardziej doświadczonych zawodników.  

UKS Wilki Otwock na Mistrzostwach Polski Freestyle Slalom 2018 reprezentowali w poszczególnych kategoriach:

  • Senior:  Halina Labriga
  • Junior: Kasia Gzyl, Kinga Kos, Rozalia Kępińska, Gosia Piszczadowska, Wiktora Kostrzewa, Kinga Chudzik, Patrycja Wojtkowska, Hanna Bajer
  • Kadet: Olga Mazur, Ida Pożoga, Pola Zych, Ola Niemczyk, Szymon Dziewanowski 

Mistrzostwa w Kętrzynie to była jedna z dwóch imprez w ten weekend, w której otwoccy rolkarze brali udział. 15 grudnia na Stadionie Narodowym druga reprezentacja Wilków startowała w zawodach bladecross i także z sukcesem. Wprawdzie w sobotnim wyścigu Ksawery Słabęcki uplasował się na 6 miejscu, jednak dało mu to miejsce na podium w klasyfikacji końcowej Mazowieckiej Ligi Bladecross. Pozostali zawodnicy: Ula i Iza Sychowicz, Amelia Latuszek, Zuzanna Chryk uplasowali się poza podium.

  

UKS Wilki

Dariusz Labriga

d.labriga@wilkiotwock.pl

Galeria