Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Autor: Gazeta Otwocka

03/03/2016

Uczniowie klas mundurowych

1 marca w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

„Żołnierze Wyklęci” to polscy patrioci, którzy walczyli podczas II wojny światowej z okupantem hitlerowskim. Po wyzwoleniu kraju przez Armię Czerwoną i Ludowe Wojsko Polskie żołnierze ci byli rozstrzeliwani lub zamykani w więzieniach i katowani. Tylko części z nich udało się doczekać wolności i opowiedzieć o tym, jak mimowolnie stali się „wyklętymi” Polakami.

Uroczystość patriotyczna przygotowana przez uczniów klas mundurowych odbyła się na terenie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Otwocku. Miasto Otwock reprezentował naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Andrzej Wysoczański, zaś Radę Miasta Otwocka radny Marcin Kraśniewski. Obchody rozpoczęły się od uroczystego podniesienia flagi państwowej przez poczet flagowy. Następnie z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zostało wygłoszone przemówienie okolicznościowe. Kolejnym punktem programu było przeprowadzenie apelu pamięci przez strzelców Jednostki Strzeleckiej Związku Strzeleckiego „Strzelec” im. Żołnierzy AK IV Rejonu „Fromczyn” uczniów klas mundurowych. Po zakończeniu uroczystości delegacja uczniów oraz przedstawiciele Miasta Otwocka udali się na ulicę Kościuszki 5, gdzie złożono kwiaty przed tablica pamiątkową plutonowego podchorążego Wojciecha Szpakowskiego ps. „Wojtek”.

Galeria