„Niech stanie się światłość” – odblaskowa zabawa terenowa w Otwocku

Autor: KPP Otwock

03/01/2018

W ostatnią sobotę starego roku na terenie Parku Miejskiego w Otwocku obyła się zabawa terenowa pn. „Niech stanie się światłość” z odblaskami w roli głównej. Miała ona przypomnieć, jak ważne jest dbanie o własne bezpieczeństwo na drodze. Wciąż jeszcze o tej oczywistej zasadzie tak wielu z nas zapomina. Poprzez zabawę, naukę i eksperyment organizatorzy przekonywali, że noszenie odblasków nie jest przykrym obowiązkiem. Po zakończeniu wszyscy uczestnicy wyruszyli do swoich domów nie tylko rozświetleni, ale także wyposażeni w wiedzę, w jaki sposób mądrze używać elementów odblaskowych.


30 grudnia 2017 roku na terenie Parku Miejskiego w Otwocku została przeprowadzona odblaskowa zabawa terenowa pn. „Niech stanie się światłość”. Organizatorami tego plenerowego spotkania byli członkowie grupy „Rowerowy Otwock” oraz policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. Do akcji włączyło się także Towarzystwo Przyjaciół Otwocka.
Tuż po godzinie 16.00, gdy zapadał już zmrok, uczestnicy zabawy, wyposażeni w latarki, ruszyli w teren. Mieli za zadanie odnaleźć ukryte w różnych miejscach elementy odblaskowe. Nie było to łatwe, bo – jak przekonali się wszyscy uczestnicy zabawy! – gdy dookoła panują ciemności trudno cokolwiek zauważyć i kłopotliwe jest nawet poruszanie się. Stało się oczywiste tym samym, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych.
Kolejnym punktem zabawy był eksperyment przygotowany przez otwockich mundurowych, polegający na pokazaniu w reflektorach policyjnego radiowozu pieszego pozbawionego jakichkolwiek elementów odblaskowych, następnie z jednym maleńkim odblaskiem i w końcu w kamizelce odblaskowej. Wszyscy kibicowali wspólnemu pomiarowi odległości, z jakiej jest widoczny pieszy bez i z odblaskami. Jak się okazało, policyjny wózek do pomiaru odległości świetnie sprawdził się i w tej roli.
Podsumowaniem przekazanej wiedzy był quiz pod hasłem „Błyskotliwi”. Dzieci, choć czasami wspierane przez swoich rodziców, doskonale poradziły sobie ze wszystkimi pytaniami. Nie zabrakło „świecących” nagród.
Uczestnicy zabawy wracali do swoich domów nie tylko rozświetleni, ale także wyposażeni w wiedzę, w jaki sposób mądrze używać elementów odblaskowych.
Świadomość noszenia elementów odblaskowych powinna towarzyszyć niechronionym uczestnikowi ruchu drogowego. Wcześnie zapadający zmrok, mgły, opady atmosferyczne znacznie ograniczają widoczność na drodze. W takich warunkach kierowca dostrzega pieszego lub rowerzystę z dużym opóźnieniem. Niewątpliwie do poprawy bezpieczeństwa przyczynia się noszenie elementów odblaskowych. I z pewnością wielu tragedii można byłoby uniknąć, gdyby piesi stosowali się do przepisów nakładających na nich obowiązek noszenia elementów odblaskowych po zmroku poza obszarem zabudowanym. I nie tylko tam i wtedy. Z całą pewnością dzięki takim inicjatywom, które łączą edukację z zabawą, nikt już nie będzie traktował noszenia odblasków jako przykrego czy uciążliwego obowiązku.

W zabawie terenowej wykorzystaliśmy między innymi elementy odblaskowe ufundowane przez Urząd Miasta Otwocka. Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Otwocku mają nadzieję, że wykorzystanie elementów odblaskowych w tak atrakcyjnej formie przyczyni się do podniesienia bezpieczeństwa mieszkańców naszego miasta.

Galeria