Otwock realizuje budownictwo społeczne

Autor:

26/08/2021

Otwock realizuje budownictwo społeczne. TBS-y na finiszu.

Budowa pierwszych w Otwocku budynków wielorodzinnych w systemie TBS zmierza do szczęśliwego finału. Dzięki inwestycji realizowanej przez miejską spółkę Otwocki Zakład Energetyki Cieplnej, już na początku przyszłego roku pierwsi najemcy wprowadzą się do swoich mieszkań.

Dwa budynki wielorodzinne w systemie TBS (Towarzystwa Budownictwa Społecznego), które powstają przy ul. Poniatowskiego w Otwocku, to pierwszy od wielu lat tak duży krok w kierunku poprawy sytuacji mieszkaniowej otwockich rodzin. Realizacja inwestycji jest możliwa dzięki udzieleniu Otwockiemu Zakładowi Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. dofinansowania w ramach „Rządowego programu popierania budownictwa mieszkaniowego”.

- Jesienią 2019 roku złożyliśmy wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego, z którego otrzymaliśmy 6 651 000 zł kredytu preferencyjnego. Warunki zabudowy uzyskaliśmy w styczniu 2020 roku, a pozwolenie na budowę w marcu 2020 r. - mówi Dariusz Łokietek wiceprezes OZEC-u.

Prace na budowie mimo pandemii przebiegają sprawnie. W budynkach są już zamontowane okna, trwają roboty wykończeniowe w środku i na zewnątrz. Widać też drewniane elementy stylu świdermajer, na czym bardzo zależało prezydentowi i radzie miasta. Dzięki temu nowe budynki nawiązują do charakterystycznej dla Otwocka drewnianej zabudowy.

Wewnątrz budynków trwa przygotowywanie 40 mieszkań o powierzchni od 29,1mdo 54,4 m2. Wszystkie lokale mają balkony i będą gotowe do zamieszkania (zostaną wyposażone w biały montaż i kuchenki gazowo-elektryczne). Na parterze znajduje się mieszkanie dla osoby niepełnosprawnej. Budynki są częściowo podpiwniczone. Zostało wyznaczone miejsce na plac zabaw. Powstanie również parking na 51 miejsc postojowych, w tym 4 miejsca dla osób niepełnosprawnych.

Dogodna lokalizacja, atrakcyjne lokale, a także przystępne warunki finansowania sprawiły, że mieszkania w systemie TBS bardzo szybko zostały zarezerwowane przez przyszłych najemców. Władze miasta zapowiadają, że to nie ostatnia taka inwestycja.

- Bardzo się cieszę, że wspólnie z radą miasta podjęliśmy decyzję, dzięki której miejska spółka OZEC mogła przystąpić do realizacji budynków mieszkalnych w systemie TBS. Zwiększymy w ten sposób dostępność lokali mieszkalnych dla mieszkańców. To bardzo dobry kierunek rozwoju zasobu mieszkaniowego Otwocka, którym będziemy podążać -  mówi prezydent Otwocka Jarosław Margielski.

Galeria