Śp. Aleksandra Piłsudska Honorowym Obywatelem Otwocka!

Autor: Administrator serwisu

22/03/2019

19 marca 2019 roku do zacnego grona Honorowych Obywateli Otwocka dołączyła Śp. Aleksandra Piłsudska.

Inicjatorem nadania Aleksandrze Piłsudskiej, żonie Marszałka Józefa Piłsudskiego, tytułu Honorowego Obywatela Miasta Otwocka była Szkoła Podstawowa nr 5. Inicjatywa miała na celu oddanie hołdu wielkiej Polce, która swoją działalnością niepodległościową, propaństwową oraz społeczną wniosła trwały wkład w historię naszej Ojczyzny i regionu. Pod wnioskiem do Rady Miasta Otwocka podpisało się ponad 500 mieszkańców Otwocka.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Błogosławionego Ignacego Kłopotowskiego w Otwocku, która została odprawiona w intencji Śp. Aleksandry Piłsudskiej.

Następnie w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku odbyła się VIII nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Otwocka, na której radni jednogłośnie podjęli uchwałę nr. VIII/71/2019 nadającą Aleksandrze Piłsudskiej tytuł Honorowego Obywatela Miasta Otwocka. Prezydent Miasta Otwocka Jarosław Tomasz Margielski oraz Przewodnicząca Rady Miasta Otwocka Monika Joanna Kwiek wręczyli Panu Krzysztofowi Jaraczewskiejmu - wnukowi Śp. Aleksandry Piłsudskiej pamiątkowy Klucz do Bram Miasta oraz dokument potwierdzający nadanie tytułu Honorowego Obywatela Otwocka Śp. Aleksandrze Piłsudskiej.

Na zakończenie uroczystości inicjatorzy wydarzenia - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 zaprezentowali występ artystyczny pt. „Aleksandra Piłsudska Honorowym Obywatelem Miasta Otwocka. Kobieta Niepodległości.”

 

Aleksandra Szczerbińska, a od 25 października 1921 roku po mężu Piłsudska, kobieta walcząca czynnie od czasów młodości o wolną i niepodległą Polskę, wspierała niestrudzenie swojego męża w działaniach na rzecz niepodległego i silnego państwa polskiego.
Swoją walką i pracą niepodległościową, a następnie społeczną, uczyniła bardzo wiele
dla Polski. Aleksandra Piłsudska, kobieta o wyjątkowej wrażliwości i dobroci serca, niosła pomoc również wielu polskim rodzinom, potrzebującym dzieciom oraz dorosłym.

W swoim życiu zawsze kierowała się zasadą służebności. Nigdy nie korzystała
z przysługujących jej i rodzinie apanaży, przeznaczała je na cele publiczne.

Przyczyniła się również do powstania w Otwocku Zakładu Letniskowego dla Dzieci nazywanego „Olinem”. Jego nazwa pochodziła od imienia Pani Marszałkowej Piłsudskiej.
Z inicjatywy Aleksandry Piłsudskiej, przewodniczącej Stowarzyszenia „Osiedle”, w czasie wakacji organizowano w tej placówce kolonie letnie dla dzieci z warszawskich baraków dla bezdomnych. Z czasem na bazie zakładu leczniczego „Olin” powstało sanatorium,
które odegrało ważną role w historii otwockiego szpitalnictwa sanatoryjnego. 

Galeria