Święto Narodowe Trzeciego Maja - relacja

Autor: Administrator serwisu

04/05/2020

3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni, po burzliwej debacie, przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii, jako Konstytucja 3 maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli oraz ostatnią próbą ratowania Rzeczypospolitej. Dawała ona nadzieję na wzmocnienie państwa polskiego, w którym przez wieki dominowała zasada "liberum veto”. Była również świadectwem wielkiej mądrości, przenikliwości i patriotyzmu.

 

W 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, również w Otwocku odbyły się skromne uroczystości patriotyczne. W niedzielę o godzinie 9.30 rozpoczęła się uroczysta Msza święta w kościele pw. św. Wincentego à Paulo w Otwocku odprawiona przez Księdza Dziekana Bogdana Sankowskiego w intencji Ojczyzny. We Mszy świętej uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych miasta Otwocka i powiatu otwockiego.

 

Kwiaty pod obeliskiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Kościuszki 18 złożyli Wicestarosta Powiatu Otwockiego – Krzysztof Kłósek i Przewodniczący Rady Powiatu Otwockiego Piotr Kudlicki oraz w imieniu mieszkańców Otwocka Wiceprezydent Miasta Otwocka Sławomir Sierański wraz z Przewodniczącą Rady Miasta Moniką Kwiek.

Galeria