Uczniowie „Piątki” uczcili pamięć Twórców Niepodległości

Autor: Administrator serwisu

21/11/2019

DSC_0175.jpg

Uczniowie „Piątki” uczcili pamięć Twórców Niepodległości

 

W 101. rocznicę Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jadwigi Korczakowskiej czynnie wzięli udział w doniosłym wydarzeniu, które miało miejsce 15 listopada w Amatorskim Teatrze Miejskim im. Stefana Jaracza w Otwocku. Młodzież, pod czujnym okiem nauczycieli przygotowała montaż słowno-muzyczny pt. „W hołdzie Aleksandrze i Józefowi Piłsudskim, Honorowym Obywatelom Miasta Otwocka – twórcom Niepodległości”. Rangę uroczystości nadawał fakt, że honorowymi gośćmi byli wnuk Aleksandry i Józefa Piłsudskich – Pan Krzysztof Jaraczewski i jego żona Iga Jaraczewska. Ponadto na widowni zasiedli przedstawicie władz powiatowych i miejskich, dyrektorzy szkół, młodzież szkolna z zaproszonych otwockich szkół wraz z nauczycielami. W przedstawieniu przeplatały się poezja z piosenką, zabrzmiała m.in. pieśń legionowa Marsz Pierwszej Brygady z udziałem harcerzy ze Szczepu ZHP „Świder”. Ukazano scenki symbolizujące sytuację w kraju od chwili utraty niepodległości do jej wyzwolenia oraz sceny z życia Aleksandry i Józefa Piłsudskich. Przedstawiane treści ubarwiał pokaz fotografii oraz fragmenty filmów dokumentalnych i fabularnych. Spektakl zakończył się owacją na stojąco. Uczniowie zaprezentowali się doskonale i długo zbierali z widowni pochwały i gratulacje. Uczestnicy chwalili przedstawienie za szczególny klimat, który obrazował ducha niepodległości i niezłomnej walki o nią.

Po występie zaproszono na scenę Państwa Jaraczewskich i poproszono o możliwość zadania kilku pytań. Rozmowa z gośćmi, którą poprowadzili nauczyciele SP5, dotyczyła głównie wspomnień rodzinnych Pana Krzysztofa oraz jego działalności związanej z powstaniem Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, którego obecnie jest dyrektorem. Do pytań zadawanych wnukowi Marszałka dołączyła się również młodzież z widowni. Spotkanie z Państwem Jaraczewskimi było bardzo budujące, a goście urzekli widzów swoją skromnością i serdecznością.

Uroczystość, która w SP 5 zamyka jubileuszowy rok obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, była wyjątkowo udana. Mamy nadzieję, że takie przedsięwzięcia wzmocnią w młodych ludziach więź z Ojczyzną i szacunek wobec polskiej historii i kultury.

 

Serdecznie dziękujemy organizatorom: p. W. Pawlikowi, A. Bogusz, K. Fogińskiej, A. Michałowskiej i p. E. Nafalskiej oraz rodzicom: p. J. Książek i p. K. Trześniewskiej za wspaniale przygotowaną uroczystość, która na długo będzie przez wszystkich zapamiętana. 

Galeria